Časť plavidiel ruskej Čiernomorskej flotily sa po ukrajinských útokoch presunula z Ruskom okupovaného polostrova Krym do čiernomorského prístavu Novorossijsk v južnej časti Ruska. Podľa médií o tom svedčia satelitné snímky z otvorených zdrojov.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej analýze situácie na Ukrajine uviedol, že cieľom presunu je pravdepodobne snaha Moskvy ochrániť tieto plavidlá pred pravidelnými útokmi ukrajinských síl na ruské ciele na Kryme.
Rusko z prístavu Sevastopoľ na Kryme do Novorossijsku presunulo najmenej 10 plavidiel, vrátane fregaty Admiral Makarov a fregaty Admiral Essen. Z ďalších plavidiel presunulo aj tri dieselové ponorky, päť výsadkových lodí a niekoľko malých raketových lodí. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS nechcel informáciu komentovať.
Ruský denník Izvestija okrem toho informoval, že Rusko podpísalo zmluvu s gruzínskym separatistickým regiónom Abcházskom o vytvorení stálej námornej základne pre svoju flotilu v abcházskom čiernomorskom prístave. Denníku to povedal prezident medzinárodne neuznaného Abcházska Aslan Bžanija.
Gruzínsky minister zahraničia Ilia Darčiašvili v reakcii na to uviedol, že zriadenie základne by bolo porušením gruzínskej suverenity. "Podobné kroky sú jasným porušením gruzínskej suverenity a územnej celistvosti a provokáciou, ktorej cieľom je legitimizovať nezákonnú okupáciu Abcházska," citovala ho agentúra AFP.
Rusko udržuje od vojny s Gruzínskom v roku 2008 v Abcházsku aj Južnom Osetsku, ďalšom separatistickom regióne, svoje vojská. Gruzínsko to označuje za okupáciu.
Sevastopoľ sa už niekoľkokrát stal terčom ukrajinských útokov. V polovici septembra napríklad ukrajinské sily pri raketovom útoku na tamojší prístav poškodili výsadkovú loď Minsk a ponorku Rostov na Done.
Asi o týždeň neskôr Ukrajina zasiahla sídlo Čiernomorskej flotily v Sevastopole. Pri tomto údere podľa tvrdení ukrajinských špeciálnych síl zahynulo 34 ruských dôstojníkov a 105 ďalších ľudí utrpelo zranenie. Rusko tieto straty nepriznáva.