Palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré počas soboty nečakane vniklo na územie Izraela, zajalo šesť desiatok izraelských vojakov, príslušníkov polície, ale aj civilistov, vrátane cudzincov. Tých držia ako rukojemníkov, informuje izraelská tlač. Medzi rukojemníkmi je aj izraelský veliteľ Nimrod Aloni. Sociálnymi sieťami sa šíri snímka z jeho zajatia.
Palestínskym silám sa podarilo zajať najmenej 57 izraelských vojakov, policajtov a osadníkov, uvádzajú najmä palestínske zdroje. Predtým bolo hlásených 35 zajatcov, ale potom sa ich počet zvýšil. Je medzi nimi aj niekoľko thajských a filipínskych robotníkov, ktorí pracovali blízko hraníc.
Abú Ubajdá, hovorca Brigád Kásam, ozbrojeného krídla Hamasu, uviedol, že rukojemníci sú na "bezpečných miestach", čiastočne aj v podkrajinách tuneloch, ktoré bojovníci využívajú.
Čierny scenár pre Izrael
Palestínski bojovníci počas dnešného útoku na Izrael zajali veľké množstvo izraelských rukojemníkov, vrátane armádnych dôstojníkov, povedal stanici Al-Džazíra Sálih Arúrí, druhý muž v hierarchii vedenia hnutia Hamas.
Hovorca izraelskej armády to neskôr potvrdil bez toho, aby spresnil počet zadržiavaných. Podľa izraelských médií Palestínčania držia rukojemníkov na viacerých miestach v Izraeli a tiež v Pásme Gazy.
Stanica BBC uviedla, že situácia s rukojemníkmi predstavuje pre Izrael "čierny scenár", pretože Palestínčania teraz majú v rukách silnú vyjednávaciu páku.
Podľa denníka Haarec sa teraz rokuje o prepustení zadržaných civilistov napríklad v kibucoch v mestách Beeri a Ofakim na juhu Izraela. Desiatky ďalších izraelských civilistov a vojakov zrejme skončili na území Pásma Gazy.
Stanica Channel 12 napríklad hovorila s mužom, ktorý tvrdí, že na videách z Gazy spoznal svoju ženu, dve malé deti a svokru. Podľa neho ich ozbrojenci Hamasu uniesli z kibucu Nir Oz.
Zadržali izraelského dôstojníka
Príslušníci palestínskych radikálnych organizácií obsadili najmenej sedem osád pri hraniciach s pásmom Gazy a objavili sa aj v uliciach veľkého mesta Aškelon, dodávajú zdroje odvolávajúce sa na Hamas.
Na platformách sociálnych médií sa šíria snímky zadržaného izraelského dôstojníka Nimroda Aloniho, ktorý do minulého roka velil silám pri Pásme Gazy a viedol proti Hamasu niekoľko bojových misií. To podľa analytikov len potvrdzuje, že Izrael nebol na útok Palestínčanov vôbec pripravený.
Všetkých rukojemníkov, ktorí sú v rukách odbojových organizácií, budeme držať až dovtedy, kým z izraelských väzníc nevyjdú všetci naši väzni," uviedol podľa denníka Haarec hovorca skupiny Islamský džihád, ktorá pôsobí na okupovanom Západnom brehu Jordánu. "Každý prepustený z našej strany bude mať svoju cenu," dodal.
V minulosti Izrael opakovane pristúpil k výmene svojich občanov za zadržiavaných Palestínčanov. Asi najznámejším príkladom bola výmena vojaka Gilata Šalita za viac ako tisíc väznených Palestínčanov v roku 2011. Išlo o najväčšiu blízkovýchodnú výmenu väzňov za viac ako štvrť storočia.