Policajná potýčka s propalestínskymi demonštrantmi. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Berlíne narástol počet antisemitských incidentov od vlaňajšku až trojnásobne

21.10.2023, 09:04
Autor:
TASRTASR

Hlavné mesto Nemecka zaznamenalo výrazný nárast najmä po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Počet antisemitský incidentov v nemeckom hlavnom meste Berlín výrazne vzrástol po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael. Vyplýva to z najnovších údajov Strediska pre výskum a informácie o antisemitizme (RIAS), informuje agentúra DPA.  

Od útoku Hamasu zo 7. októbra zdokumentovalo RIAS do 18. októbra v Berlíne 70 antisemitských incidentov. Ide o trojnásobný nárast oproti vlaňajšku, keď bolo za to isté časové obdobie zaznamenaných 25 takýchto prípadov.

RIAS pritom dostalo ešte niekoľko ďalších tipov, ktoré musí preveriť, aby zistilo, či taktiež išlo o antisemitské incidenty.

Medzi zdokumentovanými incidentami je jeden prípad extrémneho násilia, tri útoky a vyhrážania sa, ako aj deväť prípadov ničenia majetku vrátane stredajšieho útoku zápalnými fľašami na židovské komunitné centrum a synagógu v centre Berlína.

image

Hamas zaútočil, aby narušil normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a Saudmi, vyhlásil Biden

Stredisko okrem toho eviduje aj 12 incidentov, v rámci ktorých boli na dvere alebo vstupy do obytných domov namaľované Dávidove hviezdy. "Ide o pripomienku praktík národného socializmu, ktorý Dávidovou hviezdou označoval židovské obchody," uviedol RIAS.

V stredu zverejnil takúto štatistiku aj pre celé Nemecko. Z jej údajov vyplýva, že od útoku Hamasu zo 7. októbra zaevidovali v celej krajine 202 antisemitských incidentov, čo predstavuje nárast o 240 percent oproti rovnakému obdobiu vlani.

Pod stredisko spadá sieť ohlasovacích centier, v ktorých môžu obete alebo svedkovia hlásiť antisemitské incidenty. Toto dokumentačné centrum je financované splnomocnencom nemeckej vlády pre boj proti antisemitizmu Felixom Kleinom.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom vypukol po tom, čo palestínski militanti 7. októbra prenikli na územie Izraela a zabili vyše 1 400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael na útok reaguje rozsiahlym bombardovaním pásma Gazy, pri ktorom doposiaľ podľa tamojších úradov zahynulo vyše 4 100 ľudí.

01 - Modified: 2023-10-21 05:35:49 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj vyjadril nemeckému kancelárovi Scholzovi vďaku za najnovší balík obrannej pomoci 02 - Modified: 2023-10-19 13:54:36 - Feat.: 1 - Title: Propalestínsky dav v Berlíne zapálil niekoľko áut a útočil na políciu 03 - Modified: 2023-10-18 11:31:03 - Feat.: 1 - Title: Na synagógu v Berlíne zaútočili zápalnými fľašami. Antisemitizmus nemá v Nemecku miesto, reagoval Scholz 04 - Modified: 2023-10-17 13:13:52 - Feat.: 1 - Title: Nemecká ministerka zahraničných vecí uistila Moldavsko a Ukrajinu o podpore napriek kríze v Izraeli 05 - Modified: 2023-10-20 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Čo podnecuje vojnu v Gaze a pochováva nádej na izraelsko-palestínsky mier?
01 - Modified: 2025-12-06 13:52:00 - Feat.: - Title: Rokovania o udržaní prímeria v Pásme Gazy sú v kritickom bode 02 - Modified: 2025-12-04 07:32:24 - Feat.: - Title: Izrael identifikoval pozostatky predposledného rukojemníka v Gaze 03 - Modified: 2025-12-02 14:32:47 - Feat.: - Title: Katar dúfa v skorý prechod do druhej fázy prímeria v Pásme Gazy 04 - Modified: 2025-11-27 20:14:31 - Feat.: - Title: Hamas prvýkrát priznal, že jeho muži uviazli v tuneloch. Izrael im dal návrh, ako sa dostať z pasce 05 - Modified: 2025-11-26 09:16:34 - Feat.: - Title: Lídri Hamasu uvažujú nad rozpustením ozbrojeného krídla, píše saudskoarabský denník
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 15:33