Ruský prezident Vladimir Putin  a maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: Reuters
StoryEditor

Maďarskí opoziční poslanci: Orbán zradil pamiatku hrdinov revolúcie 1956

23.10.2023, 12:45
Autor:
TASRTASR

Opozičná frakcia Momentum v uplynulom období na protest proti Orbánovej vláde pravidelne organizuje búranie kovových zábran postavených okolo sídla úradu vlády. Uplynulý týždeň to bol už desiaty takýto prípad.

Skupina poslancov parlamentnej opozičnej frakcie Momentum obliala v pondelok krvavočervenou farbou kovové zábrany postavené okolo budínskeho sídla maďarskej vlády.

Podľa portálu 24.hu tak urobili na protest proti tomu, že premiér Viktor Orbán udržiava dobré vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, čím podľa nich zradil pamiatku hrdinov protisovietskej revolúcie v roku 1956, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Polícia po tomto čine štvoricu opozičných poslancov legitimovala.

image

Vie, ako vytrvalo presadzovať svoje záujmy, Putin v ruskej televízii pochválil Orbána

Opozičná strana vo vyhlásení uviedla, že Orbán zradil pamiatku hrdinov revolúcie v roku 1956. "Premiér sa pár dní pred 23. októbrom usmieval a fotografoval s Putinom. S tým Vladimirom Putinom, ktorý do ruských učebníc dal napísať, že revolúcia v Maďarsku v roku 1956 bola fašistickou revolúciou. Na Putinov rozkaz ruskí vojaci znova zabíjajú maďarských vojakov v Zakarpatskej oblasti," píše Momentum.

Orbán 17. októbra v Pekingu rokoval s Putinom o maďarsko-ruskej spolupráci pri preprave plynu a ropy a o jadrovej energetike. Orbánov hovorca Bertalan Havasi podotkol, že maďarský ministerský predseda na stretnutí zdôraznil aj dôležitosť mieru.

Portál pripomína, že Momentum v uplynulom období na protest proti Orbánovej vláde pravidelne organizuje búranie kovových zábran postavených okolo sídla úradu vlády. Uplynulý týždeň to bol už desiaty takýto prípad.

image

Putin na stretnutí s Orbánom v Číne vyjadril spokojnosť so vzťahmi s Maďarskom

Vztýčením štátnej vlajky s vojenskými poctami pred budovou parlamentu na budapeštianskom Kossuthovom námestí sa v pondelok začali ústredné oslavy štátneho sviatku 67. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. január 2026 03:55