Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, dnes schválila návrh zákona o odstúpení Ruska od ratifikácie zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Informovala o tom agentúra TASS. Norma, ktorú už skôr prijala Štátna doma, dolná komora parlamentu, začne platiť po očakávanom podpise ruského prezidenta Vladimira Putina.
Za schválenie návrhu zákona dnes hlasovalo 156 zo 178 členov Rady federácie. Proti nebol nikto.
Zákon umožní Moskve odvolať ratifikačnú listinu, aj naďalej ale zostane signatárom zmluvy. Rusko tvrdí, že zostane zmluvnou stranou so všetkými právami a povinnosťami.
Cieľom zákona je podľa prievodných dokumentov "obnoviť paritu záväzkov v oblasti kontroly jadrových zbraní". Predseda Dumy Vjačeslav Volodin už pred hlasovaním dolnej komory minulý týždeň vyhlásil, že Rusko zruší svoju ratifikáciu kvôli nezodpovednému prístupu Spojených štátov ku globálnej bezpečnosti. USA zmluvu podpísali, ale neratifikovali.
Rusko podľa agentúry Reuters tvrdí, že neobnoví skúšky jadrových zbraní, ak tak neurobí Washington. Odborníci na zbrojenie sa však obávajú, že sa možno schyľuje k testu, ktorý by potom Západ v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu vnímal ako zásadné zvýšenie napätia.
Kým Sovietsky zväz vykonal posledný jadrový test v roku 1990 a USA o dva roky neskôr, postsovietske Rusko sa k jadrovému testu doteraz neuchýlilo. Do roku 1996, kedy CTBT uzrela svetlo sveta, rôzne krajiny podnikli vyše 2000 jadrových testov, z nich viac ako 1000 USA a vyše 700 ZSSR.