Generálny tajomník OSN António Guterres sa ohradil voči kritike zo strany izraelskej diplomacie ohľadom svojho utorkového prejavu k Bezpečnostnej rade OSN.
Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan vyzval Guterresa na okamžité odstúpenie z funkcie kvôli jeho výrokom, že útok Hamasu na Izrael "nevznikol vo vákuu" a že Palestínčania trpeli 56-ročnou "dusivou okupáciou".
Guterres dnes povedal novinárom, že mylný výklad jeho prejavu ho "šokoval" a že násilné činy hnutia Hamas jednoznačne odsúdil a neospravedlňuje ich.
"Nič nemôže ospravedlniť úmyselné zabíjanie, ubližovanie a unášanie civilistov alebo odpaľovanie rakiet na nevinných ľudí. V skutočnosti som hovoril o krivde palestínskeho ľudu. Ale toto rozhorčenie nemôže ospravedlniť odpudivé útoky Hamasu. Už z rešpektu k obetiam a ich rodinám mám potrebu vec uviesť na pravú mieru," povedal dnes Guterres.
Prejav, ktorý izraelská vláda vníma ako kontroverzný, predniesol Guterres pred rokovaním Bezpečnostnej rady, ktoré bolo zvolané kvôli pokračujúcej vojne medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas. Šéf OSN útoky palestínskych radikálov odsúdil ako "strašné", zároveň ale poznamenal, že sa "nestali vo vzduchoprázdne".
"Palestínčania boli 56 rokov vystavení dusivej okupácii. Videli, ako im neustále zaberajú pôdu osadníci a boli sužovaní násilím, ich ekonomika bola utlmená, boli vysídľovaní a ich domy boli ničené. Nádeje na politické riešenie ich ťažkej situácie zmizli," uviedol okrem iného.
Izraelský veľvyslanec v reakcii vyzval Guterresa na rezignáciu a vyhlásil, že Izrael neudelí nové víza predstaviteľom OSN. Izraelský minister zahraničia Eli Kohen podľa serveru denníka Haarec naliehal na izraelské rodiny, ktorých príbuzných Hamas uniesol, aby sa s Guterresom nestretávali. Niektoré tak ale predsa len urobili.
Hamas podnikol 7. októbra bezprecedentný brutálny útok na Izrael, pri ktorom podľa izraelských zdrojov zomrelo na izraelskej strane na 1400 ľudí a pri ktorom dve stovky osôb ozbrojenci z Hamasu uniesli do Pásma Gazy, kde od roku 2007 Hamas vládne.
Izrael v odvete začal masívne bombardovanie Pásma Gazy, čo si podľa palestínskych úradov kontrolovaných Hamásom vyžiadalo už na 6500 obetí. Izraelská vláda tvrdí, že cieli na vojenskú infraštruktúru Hamasu a že chce toto podľa nej teroristické hnutie úplne zničiť.