Izraelskí vojaci 7. októbra pri útoku Hamasu na jeden z kibútov v izraelskom pohraničí niekoľko hodín vyčkávali na posily, zatiaľ čo obyvatelia kibucu Beeri a viacerí členovia ochranky bojovali s ozbrojencami. Tvrdí to jeden z členov kibucovej ochranky, ktorý masaker prežil vďaka tomu, že predstieral, že je mŕtvy. Informoval o tom dnes portál The Times of Israel (ToI).
"Na čo si najviac spomínam a čo ma z toho utrpenia najviac traumatizuje, je, že som prišiel k vchodu do kibucu a uvidel päťsto vojakov rozmiestnených organizovane a usporiadane, ako stoja a pozerajú sa na nás," Opísal Jair Avital, jeden z preživších z kibucovej ochranky v stredu televízii Channel 12 medzi ruinami kibucu Beeri.
Prichádzali ďalší a ďalší
Dňa 7. októbra, ráno o 07:30, ani nie hodinu po tom, ako ozbrojenci z Hamasu vpadli do kibucu, boli už dvaja z členov ochranky mŕtvi a ďalší traja zranení, opísal Avital. Zhruba v tom čase ku kibucu Beeri prišlo päť policajtov, ktorí mali len ručné zbrane, a preto zase odišli. Už sa nevrátili, zrejme boli poslaní inam.
"Videli sme, ako prichádzajú ďalší a ďalší teroristi, auto za autom," spomenul ďalší preživší Elam Maor, podľa ktorého boli ozbrojenci pravdepodobne pod vplyvom drog.
O deviatej hodine podľa Avitalovho svedectva dorazila ku kibucu prvá skupinka vojakov. Išlo o 14 členov elitnej jednotky izraelského letectva šaldag, ktorí sa ale podľa neho rýchlo stiahli späť.
Medzitým ochranka kibucu bojovala proti ozbrojencom z Hamasu, kým jej nedošla munícia, opísal udalosti zo 7. októbra Avital stanicu Channel 12, keď v stredu prechádzal zničenou zubnou klinikou. "V tej chvíli Šahar a Ejtan bojovali a vyzeralo to, že vyhrávame," uviedol Avital. Mimo kliniky zatiaľ vyčerpaný bezpečnostný tím kibucu žiadal armádu o lietadlá a posily.
"Nikto nič neurobil"
Až o jednej hodine po poludní sa vrátili vojaci z jednotky šaldag, tentoraz posilnenie tímom ďalšej elitnej jednotky. Tým sa podarilo trochu zmeniť pomer síl. Boje ale pokračovali a ozbrojenci z Hamasu kliniku obkľúčili.
"Vybuchlo najmenej osem granátov a nám dochádzala munícia," spomenul Avital. Ten si život zachránil vďaka tomu, že ležal v budove kliniky v kaluži krvi a obklopený telami svojich kamarátov. Predstieral, že je mŕtvy, a keď ozbrojenci z Hamasu kontrolovali, či niekto žije, zadržal dych, ako len to išlo.
Konečne o 18:30 dorazila vo väčšom počte izraelská armáda a našla v budove kliniky ako jediných dvoch preživších Avitala a zdravotnú sestru Nirit. V celom kibucu, ktorý mal asi 1200 obyvateľov, palestínski ozbrojenci zabili vyše sto ľudí a niekoľko desiatok ich uniesli do Pásma Gazy.
"Päťsto vojakov bolo vonku, so psami, vybavením, zbraňami, obrnenými vozidlami, a nikto nič nerobil," povedal Avital, ktorý prestal veriť v armádu.
"Kričal som na nich z nosidiel: Vraždia nás, bežte dovnútra, zachráňte nás. Nikto z nich sa na mňa nepozrel a nikto nič nepovedal," dodal. Podľa Avitala vojaci opakovali, že bojové "pole nie je sterilné". Nikto z nich ale nechápal, aké zverstvá sa dejú vo vnútri kibucu.
Portál ToI dnes napísal, že armáde trvalo dva dni, kým dokončila evakuáciu a prehľadávanie kibucu Beeri a uistila sa, že sa tam neskrýva žiadny terorista. V kibucu našla armáda 108 tiel. Celkovo si útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra vyžiadal na 1400 mŕtvych a vyše 240 ľudí bolo unesených do Gazy ako rukojemníkov.
Podľa ToI sa pozemného útoku zúčastnilo na 2500 ozbrojencov z Hamasu, ktorý medzitým vypálil niekoľko tisíc rakiet na izraelské územie. Izrael v odvete začal masívne bombardovanie Pásma Gazy, v ktorom Hamas vládne, a doteraz zabil podľa tamojších úradov deväťtisíc ľudí.