Severoatlantická aliancia (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny a je znepokojená "zhubným zasahovaním zo zahraničia" do záležitostí tejto balkánskej krajiny, uviedol v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Podľa jeho vyjadrenia stojí za týmto zasahovaním Rusko, ale aj ďalší aktéri. Informuje o tom agentúra AP.
Práve bosnianska metropola Sarajevo je prvou zastávkou Stoltenbergovho balkánskeho turné, v rámci ktorého navštívi aj Kosovo, Srbsko a Severné Macedónsko.
"Spojenci rozhodne podporujú suverenitu a územnú integritu Bosny a Hercegoviny," povedal Stoltenberg novinárom "Sme znepokojení separatistickou a štvavou rétorikou, ako aj zhubným zasahovaním zo zahraničia, čo sa týka okrem iných aj Ruska," dodal.
Existujú rozšírené obavy, že sa Rusko pokúša destabilizovať Bosnu a zvyšok regiónu a čiastočne tak odpútať pozornosť sveta od svojej agresie na Ukrajine, konštatuje AP.
Moskva otvorene podporuje proruského bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika, ktorý vystupuje proti jednote Bosny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej k susednému Srbsku.
"Podkopáva to stabilitu a marí reformy," upozornil šéf NATO. "Všetci (bosnianski) politickí predstavitelia musia pracovať na zachovaní jednoty, budovať štátne inštitúcie a snažiť sa o zmierenie. Toto je kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť tejto krajiny," dodal.
Aliancia zohrala rozhodujúcu úlohu pri ukončení občianskej vojny v Bosne (1992-95) a implementácii mierového plánu presadzovaného Spojenými štátmi, ktorým sa Bosna rozdeľuje na dva vysoko autonómne regióny - Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH).
Bosnianskosrbské vedenie však už roky blokuje žiadosť Sarajeva o členstvo v NATO, proti ktorej je aj Rusko. Podľa Stoltenberga by sa táto situácia mala už skončiť. "Každá krajina má právo zvoliť si opatrenia v záujme svojej vlastnej bezpečnosti bez cudzieho zasahovania," upozornil.