Spojené arabské emiráty plánovali využiť svoje úlohy hostiteľa klimatickej konferencie COP28 ako príležitosti na uzavretie dohôd o ťažbe ropy a zemného plynu.
Uviedol to dnes server BBC News s odkazom na uniknuté dokumenty, do ktorých mal možnosť nahliadnuť spoločne s novinármi z Centra pre klimatické spravodajstvo.
Dôkazom majú byť uniknuté dokumenty
Správa sa odvoláva na uniknuté dokumenty, ktoré boli podľa BBC pripravené pre predsedu COP28, ktorým je minister priemyslu Spojených arabských emirátov a zároveň šéf štátnej ropnej spoločnosti ADNOC Sultán Džábir.
Uvádza sa v nich, že Džábir, ktorého ostro kritizovali ekologickí aktivisti, mal pred konferenciou naplánované stretnutia s najmenej 27 zahraničnými vládami.
Dokumenty obsahovali body rokovaní pre 15 krajín. Podľa BBC sa v nich uvádza, že ADNOC chce s týmito štátmi spolupracovať na ťažbe ich zdrojov ropy a zemného plynu.
V listinách je podľa webu napríklad bod pre Čínu, kde sa píše, že ADNOC je "ochotná spoločne posúdiť medzinárodné príležitosti pre skvapalnený zemný plyn (LNG)" v Mozambiku, Kanade a Austrálii.
Nové projekty by mohli ohroziť svet
V dokumentoch boli podľa BBC tiež body pre rokovania s ďalšími 13 krajinami, vrátane Nemecka a Egypta, ktoré naznačujú, že ADNOC chce spolupracovať s ich vládami na rozvoji projektov v oblasti fosílnych palív.
Klimatológovia podľa denníka The Guardian opakovane varovali, že svet už plánuje vyťažiť oveľa viac zásob fosílnych palív, než je možné bezpečne spáliť, a že by sa nemali realizovať žiadne nové projekty v oblasti fosílnych palív.
Z brífingu vyplýva, že Spojené arabské emiráty sa tiež usilovali o investície alebo spoluprácu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo iných opatrení zmierňujúcich zmenu klímy.
Stretnutie so zástupcami zahraničných vlád je jednou zo základných povinností predsedov COP. Úlohou predsedu je povzbudzovať krajiny, aby boli vo svojom úsilí o znižovanie emisií čo najambicióznejšie.
Nie je jasné, pri koľkých príležitostiach Džábir a jeho kolegovia na schôdzkach okolo COP28 so zahraničnými vládami o bodoch z uniknutých dokumentov hovorili.
Vlastné záujmy bokom
Dvanásť krajín BBC oznámilo, že počas stretnutí sa o komerčných aktivitách buď nediskutovalo, alebo sa stretnutie neuskutočnilo.
Od hostiteľov sa očakáva, že budú konať bez predpojatosti alebo vlastných záujmov, oznámil BBC orgán OSN zodpovedný za summit.
Tím SAE nepoprel, že by stretnutia pri príležitosti COP28 využíval na obchodné rokovania, a uviedol, že "súkromné stretnutia sú súkromné". Odmietol sa vyjadriť k tomu, o čom išlo na stretnutiach, a uviedol, že jeho práca bola zameraná na "zmysluplné opatrenia v oblasti klímy".
Hovorca COP28 agentúre Reuters povedal, že dokumenty sú "nepresné". "Dokumenty uvedené v článku BBC sú nepresné a COP28 ich na svojich rokovaniach nepoužila. Je nesmiernym sklamaním, že BBC vo svojej reportáži používa neoverené dokumenty," uviedol vo vyhlásení.
Zástupcovia krajín budú na COP28 oboznámení s globálnym hodnotením toho, ako malý pokrok sa dosiahol v oblasti znižovania emisií od Parížskej dohody z roku 2015.
Dozvie sa tiež, ako ďaleko je svet od splnenia parížskeho cieľa obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej úrovni.
Vedci varujú, že po prekročení tohto cieľa sa dopady klimatickej krízy rýchlo stanú katastrofálnymi a nevratnými.
Klimatická konferencia sa uskutoční v Spojených arabských emirátoch od 30. novembra do 12. decembra. Podľa agentúry DPA sa očakáva účasť až 70-tisíc vyjednávačov a štátnych predstaviteľov, zástupcov mimovládnych organizácií, ekológov a novinárov.