Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken absolvoval telefonát s katarským premiérom šejkom Muhammadom bin Abdarrahmánom Sáním, počas ktorého diskutovali o bojoch v palestínskom Pásme Gazy a o pokračujúcom úsilí o uzavretie prímeria a deeskaláciu konfliktu.
Ako v pondelok informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI), Sání Blinkena ubezpečil, že Katar sa spolu so svojimi sprostredkovateľskými partnermi zaviazal pokračovať v úsilí obnoviť mier po viac ako ôsmich týždňoch vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.
Konflikt medzi nimi je dôsledkom masakry zo 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci na juhu Izraela zavraždili približne 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a do Gazy zavliekli ďalších 240 izraelských a zahraničných rukojemníkov.
Blinken v statuse na sieti X potvrdil, že so Sáním hovoril o "prebiehajúcom úsilí o dosiahnutie bezpečného návratu všetkých rukojemníkov a o ďalšom navýšení objemu pomoci civilistom v Gaze".
Zopakoval tiež svoju vďačnosť za partnerstvo Kataru a jeho prínos pri oslobodzovaní rukojemníkov zadržiavaných Hamasom a pri dosiahnutí nedávneho humanitárneho prímeria.
Toto prímerie trvalo sedem dní - až do minulého piatka - a viedlo k prepusteniu viac ako 100 rukojemníkov zajatých v Izraeli, väčšinou žien a detí.
Prímerie však sa druhýkrát nepodarilo predĺžiť. TOI pripomenul, že tieto snahy stroskotali v minulý štvrtok neskoro večer, keď Hamas nepredložil zoznam rukojemníkov, ktorých prepustenie sa očakávalo nasledujúci deň.
Táto požiadavka bola v súlade s ustanoveniami dohody, ktorá zahŕňala aj prepustenie troch palestínskych väzňov za každého rukojemníka uneseného z juhu Izraela, prerušenie bojov v Pásme Gazy a poskytovanie pomoci tejto palestínskej enkláve.
Izrael tvrdí, že Hamas v rámci dohody odmietol prepustiť ďalšie unesené ženy a dvoch zostávajúcich detských rukojemníkov, čím porušil dohodu.
Hneď minulý piatok ráno Hamas vypálil smerom na Izrael salvu rakiet. Izrael následne v Pásme Gazy obnovil svoju vzdušnú a pozemnú operáciu.
Premiér Sání Blinkena upozornil, že toto obnovenie bojov skomplikovalo snahy o sprostredkovanie a vyhrotilo humanitárnu situáciu v Gaze.
Katarský premiér v mene svojej krajiny odsúdil útoky na civilistov, najmä ženy a deti, a "kolektívny trest" bez ohľadu na
okolnosti. Vyzval na otvorenie humanitárnych koridorov v Gaze, aby sa takto zaistil bezpečný odchod z enklávy a pomoc pre zostávajcich civilistov.