Predseda klimatického summitu v Dubaji (COP28) Sultán Ahmad al-Džábir poprel nedeľňajšie správy médií, podľa ktorých údajne spochybnil vedecký konsenzus, že na spomalenie globálneho otepľovania je potrebné prestať využívať fosílne palivá.
Informovala o tom agentúra DPA citujúc denník The Guardian a zistenia investigatívneho Centra pre klimatické spravodajstvo (CCR).
Al-Džábir je vo funkcii predsedu a hostiteľa prebiehajúceho summitu COP28 vnímaný kontroverzne vzhľadom na to, že je zároveň šéfom štátnej ropnej a plynovej spoločnosti ADNOC v Spojených arabských emirátoch.
Podľa medializovaných informácií al-Džábir prostredníctvom videokonferencie v novembri povedal zástupcom Organizácie spojených národov (OSN), že neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že je potrebné postupne vyradiť fosílne palivá, aby sa obmedzilo globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Šéf COP28 údajne zároveň tvrdil, že bez fosílnej energie by sa ľudstvo vrátilo do doby kamennej.
V odpovedi na otázku novín The Guardian predsedníctvo COP28 nepoprelo, že al-Džábir uvedené tvrdenia vyslovil; zdôraznilo však, že len odkazoval na prognózy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), podľa ktorého budú fosílne palivá aj v budúcnosti stále do určitej miery súčasťou globálneho energetického systému.
Sultán Al-Džábir v nedeľu obvinenia médií poprel s tým, že ide o "neférovú kritiku a pokus podkopať agendu predsedníctva COP28, ktorá je jasná, transparentná a má hmatateľné výsledky".
"Nie sme si istí, čo má táto (mediálna) správa povedať. Nie je v nej nič nové ani prevratné. Predseda (al-Džábir) uznáva, že postupné ukončenie využívania fosílnych palív je nevyhnutné a že je potrebné udržať na dosah cieľ (obmedzenia otepľovania na) 1,5 stupňa," citovala agentúru DPA hovorcu COP28.
Generálny tajomník OSN António Guterres na úvod klimatického summitu vyhlásil, že vedecké poznatky "sú jasné - cieľ 1,5 stupňa Celzia je možné dosiahnuť len vtedy, ak konečne prestaneme spaľovať fosílne palivá".
Postupné vyradenie fosílnych palív vrátane ropy, uhlia a zemného plynu je jednou z najspornejších tém prebiehajúceho summitu COP28 v Dubaji, ktorý začal 30. novembra a potrvá do 12. decembra.