Bývalý britský premiér Boris Johnson dnes vyhlásil, že je mu hlboko ľúto strát na životoch v súvislosti s chorobou covid-19, keď svedčil pri vyšetrovaní vládnej reakcie na koronavírusovú pandémiu. Informovala o tom agentúra Reuters. Johnson tiež vo výpovedi pripustil, že vláda "urobila niektoré veci zle", ale snažila sa podľa neho urobiť maximum.
"Je mi hlboko ľúto bolesti, straty a utrpenia" obetí a ich príbuzných, povedal Johnson na začiatku vypočutia, ktoré má trvať dva dni. Bude počas neho okrem iného vysvetľovať svoju počiatočnú neochotu zaviesť začiatkom roka 2020 celoštátny lockdown a ďalšie zásadné rozhodnutia svojej vlády.
VIDEO: Johnsonovo úvodné vyhlásenie pri vyšetrovaní bolo prerušené
Johnson síce začal výpoveď ospravedlnením "za bolesť, stratu a utrpenie obetí covidu-19", nie však za svoje vlastné činy, upozornila ale agentúra AP. "Nevyhnutne sme sa v niektorých veciach pomýlili. Myslím, že sme v tom čase robili, čo bolo v našich silách," uviedol Johnson.
Na otázku o toxickom pracovnom prostredí v rokoch 2020 a 2021 odpovedal, že jeho tím by býval lepší, keby v ňom bolo viac žien. "Jedna sebakritika - myslím, že rodová vyváženosť môjho tímu mala byť lepšia. Myslím, že niekedy počas pandémie na mnohých stretnutiach príliš dominovali muži, "dodal.
Bývalí kolegovia vykreslili nelichotivý obraz Johnsona
Johnson, ktorý bol premiérom v rokoch 2019 až 2022, odstúpil po niekoľkých škandáloch, vrátane odhalenia, že on a jeho zamestnanci organizovali v rokoch 2020 a 2021 večierky v premiérovej kancelárii na Downing Street, čím porušili vládne obmedzenia týkajúce sa uzatvorenia.
Bývalí kolegovia, asistenti a poradcovia počas niekoľkých týždňov výpoveďou vykreslili nelichotivý obraz Johnsona a jeho vlády. Zazneli kompromitujúce svedectvá o Johnsonovom postupe v kríze, vrátane tvrdení o tom, ako bol zmätený vedeckou problematikou. V jednej chvíli sa podľa bývalého poradcu Dominika Cummingsa pýtal, či by vírus nezničilo fénovanie nosa.
Dva dni Johnsonových výpovedí budú podľa Reuters pravdepodobne najemotívnejšími zasadnutiami v rámci doterajšieho oficiálneho vyšetrovania toho, prečo Británia za pandémie skončila s jedným z najvyšších počtov obetí na svete. Vírus v krajine zabil viac ako 230-tisíc ľudí a nakazilo sa ním mnoho ďalších miliónov.
Vyhol sa rodinám pozostalým
Johnson k výpovedi dorazil ešte počas tmy, viac ako tri hodiny pred plánovaným začiatkom vypočutia, a vyhol sa tak rodinám ľudí, ktorí na covid-19 zomreli. Príbuzní obetí chceli Johnsona konfrontovať napríklad kvôli tvrdeniu, podľa ktorého svojim kolegom povedal, že by radšej videl umierať veľké množstvo ľudí, ako aby nariadil druhé uzatvorenie.
Johnson koncom roka 2021 po silnom tlaku pozostalých súhlasil s verejným vyšetrovaním. Očakáva sa, že šetrenie potrvá tri roky, hoci od budúceho roka budú vydávané priebežné správy. Vyšetrovanie je rozdelené do štyroch častí, pričom súčasná fáza sa zameriava na politické rozhodovanie. Prvá etapa, ktorá sa skončila v júli, sa zaoberala pripravenosťou krajiny na pandémiu.