Novými majiteľmi českej firmy Packeta, ktorá vlastní Zásielkovňu, je konzorcium globálneho fondu CVC Capital Partners a skupiny Emma Capital, ktorej majiteľom je doterajší riaditeľ skupiny PPF Jiří Šmejc.
Packeta pôsobí okrem Českej republiky aj na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a v Nemecku. Tento rok v máji akcionári Packety oznámili, že firmu predajú. Nového majiteľa vybrali vo verejnej súťaži.
Na riadení spoločnosti sa budú CVC Capital Partners aj Emma Capital podieľať spoločne. "Veríme, že spoločne s našimi partnermi z Emma Capital, ktorí dobre poznajú český aj slovenský trh a navyše úspešne vedú aj ďalšie logistické firmy v Európe, môžeme dať Zásielkovne nové impulzy tak, aby z toho profitovali zákazníci, zamestnanci aj akcionári," uviedol Jakub Čanda z vedenia CVC.
Zásielkovňa tento rok v prvom štvrťroku vykázala obrat 3,2 miliardy českých korún, medziročne išlo o nárast o 21,6 percenta. Za pol roka prepravila takmer 50 miliónov zásielok.
Firma vznikla v roku 2010 s cieľom uľahčiť e-shopom prepravu tovaru k zákazníkom. Jej biznis zožal úspech v čase covidovej pandémie, keď boli kamenné obchody nútene uzavreté.
"Spojenie investičnej sily a renomé fondu CVC s našimi skúsenosťami v odbore môže celý projekt Zásielkovne posunúť z pozície českej a slovenskej jednotky ešte o krok ďalej a vytvoriť z nej veľmi významného hráča na európskom trhu," povedal investičný riaditeľ EMMA Capital Pavel Horák.
Ku koncu minulého roka mala Packeta vyše 15-tisíc výdajných miest v štyroch krajinách a 140-tisíc partnerských miest vo väčšine krajín Európy. Spolupracovala so 46-tisíc internetovými obchodmi.
Vlani mala skupina vyše 1 500 zamestnancov, medziročne asi o 380 viac. Packeta vo svojej výročnej správe v lete uviedla, že vlani jej klesol zisk pred zdanením o 40 percent na 172 miliónov českých korún (6 997 902 eur).
V skupine Packeta podľa skorších informácií držia 48,6 percenta akcií zakladatelia Simona a Jaromír Kijonkovi. Popri nich má takmer 21 percent Packety spoločnosť Notino a po desiatich percentách majú bývalý programátor Zásielkovne Lukáš Bílek a podnikateľ Martin Kukačka.