Ukrajinský parlament vrátil búrlivo diskutovaný návrh zákona o sprísnení pravidiel mobilizácie vláde na dopracovanie, uviedol dnes predseda parlamentu, ktorého vyjadrenia citovali tlačové agentúry a ďalšie médiá.
Návrh zákona by Kyjevu umožnil povolať viac ľudí do armády v čase, keď vojna pokračuje už takmer dva roky. Predloha počítala so zavedením elektronických povolávacích rozkazov a prísnych trestov pre tých, ktorí by zákon o mobilizácii porušili, napísala agentúra Reuters.
Po stretnutí vedenia parlamentu s vojenskými veliteľmi predseda snemovne Ruslan Stefančuk uviedol, že vláda návrh zákona prepracuje.
"Ustanovenia porušujú ľudské práva"
"Bolo schválené spoločné rozhodnutie poslať vláde všetky vypracované odporúčania a návrhy," uviedol Stefančuk na facebooku po rokovaní, na ktorom sa zúčastnil aj hlavný veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj, minister obrany Rustom Umerov a náčelník generálneho štábu Serhij Šaptala.
"Chápeme požiadavku vojenského velenia a sme pripravení mu vyhovieť. Ale nie všetky normy môžu byť podporované. Niektoré ustanovenia priamo porušujú ľudské práva, niektoré nie sú optimálne formulované," napísal na sociálnej sieti Telegram predseda poslaneckého klubu vládnej strany Sluha národa Davyd Arachamija, ktorého citoval portál Ukrajinska pravda.
Podľa neho však "všetky politické sily pochopili a podporujú potrebu mobilizácie".
Poslanec Jaroslav Železňak sa podľa Reuters vyjadril, že v najbližšom čase nečaká v parlamente žiadne dianie ohľadom zákona.
Bezprostredne po vpáde ruských vojsk 24. februára 2022 narukovali tisíce Ukrajincov do armády brániť vlasť. Ale po takmer dvoch rokoch vojny sa mnoho mužov snaží boju vyhnúť, poznamenal Reuters.
Zníženie vekovej hranice
Návrh zákona, počítajúci aj so znížením vekovej hranice pre mobilizáciu na 25 rokov, predložila vláda parlamentu minulý mesiac po konzultáciách s armádou. Okamžite vyvolal kritiku zo strany verejnosti i politikov.
Podľa zákonodarcov a analytikov niektoré ustanovenia môžu porušovať ústavu a obsahujú riziko korupcie. Parlamentný výbor pre bezpečnosť a obranu návrh posudzoval niekoľko dní pred očakávaným prvým čítaním a rozhodnutie bolo niekoľkokrát odložené.
Debata tiež upozornila na roztržku v parlamente s viacerými opozičnými poslancami zo strany Európska solidarita exprezidenta Petra Porošenka, ktorí obvinili vedenie parlamentu z porušovania pravidiel a postupov.
"Toto je naozaj najhoršia organizácia nakladania s návrhom zákona, akú som za posledných desať rokov videl," uviedol Železňak, ktorý je členom strany Hlas (Holos) a v minulej dekáde býval poradcom predsedu vlády.
Návrh zákona musí byť schválený v niekoľkých čítaniach a potom ho musí podpísať prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten sa minulý mesiac vyjadril, že armáda navrhla zmobilizovať 450-tisíc až 500-tisíc ďalších ľudí.
Veliteľ Zalužnyj neskôr spresnil, že toto číslo berie do úvahy vojenské plány a možné straty. Vojenskí analytici odhadujú, že mobilizácia pol milióna mužov by bola za celý rok, dodal Reuters.