Ministri zahraničia krajín Európskej únie majú na stretnutí 22. januára rokovať o možnom zapojení Európskej únie do iniciatívy Spojených štátov na zabezpečenie obchodných námorných trás v Červenom mori. Informovala o tom dnes agentúra DPA, podľa ktorej zahraničná služba Európskej únie vypracovala prvé návrhy na začatie nového spoločného vojenského nasadenia európskych krajín.
Predpokladajú okrem iného vyslanie vojnových lodí a systémov včasného varovania, napríklad prieskumných lietadiel, do konfliktnej oblasti. Je možné, že budú ministri návrh predložený šéfom únijnej diplomacie Josepom Borrellom už v januári aj schvaľovať.
Zapojenie Európskej únie
Na budúci týždeň sú podľa diplomatov Únie naplánované ďalšie rokovania. Zapojenie Európskej únie do aktivít v Červenom mori by mali prerokúvať veľvyslanci v Bruseli v rámci príprav na zasadnutie šéfov diplomacií.
Bruselské médiá už vo štvrtok popoludní, teda niekoľko hodín pred americko-britskými údermi na povstalcov v Jemene, informovali o tom, že aj Európska únia chce do oblasti Červeného mora vyslať najmenej tri vojnové lode, ktoré by mali v oblasti chrániť plavidlá pred útokmi šiitských ozbrojencov.
Podľa zdrojov portálu Politico by mala vzniknúť "nová operácia Únie", ktorá by "pôsobila v širšej oblasti od Červeného mora po Perzský záliv" a mohla by sa začať už na konci februára.
Európska únia už predtým zamýšľala, že do oblasti vyšle svoju protipirátsku misiu Atalanta pôsobiacu v Indickom oceáne. Vyslanie sa malo pôvodne schvaľovať už za španielskeho predsedníctva v druhej polovici roka 2023, práve Španielsko s tým ale nesúhlasilo.
Ochrana lodí
Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová dnes už vopred oznámila, že sa Madrid nebude zúčastňovať ani prípadnej novej misie Únie. Dôvodom je podľa nej to, že sa jej krajina už zúčastňuje 17 iných misií.
Operácia Prosperity Guardian, ktorú v decembri iniciovali Spojené štáty, má za cieľ ochrániť lode v Červenom mori pred útokmi jemenských povstaleckých Húsíov podporovaných Iránom. Na operácii sa podieľa asi dvadsať partnerov, niektoré krajiny to ale nechcú oznamovať verejne. Spolu s USA sa do operácie zapojili okrem iného Británia, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Kanada, Bahrajn alebo Seychely.
Od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym islamistickým hnutím Hamas, ktoré EÚ aj USA považujú za teroristickú organizáciu, Húsíovci opakovane útočili na lode s údajnou väzbou na Izrael. Niektoré veľké rejdárske spoločnosti sa už tejto vodnej ceste vyhýbajú.
Spojené štáty a Británia v noci na dnes s podporou viacerých ďalších krajín udreli zo vzduchu a z mora proti vojenským pozíciám húsíjskych povstalcov na území Jemenu.