Keď ho uvidíte prvýkrát, napadne vám, že sa im musel pri praní nejako scvrknúť. Je maličký. Ale inak je to dobre zachovaný pán. Oblek na mieru ušitý v módnom salóne vo Švajčiarsku. Aj keď mám pocit, že mu necht na malíčku černie, Lenin je pohľadná mŕtvola. Najznámejšia múmia na svete. A k tomu bizarné atrakcie. Červený faraón zomrel pred sto rokmi.
„Keď prídete ráno o desiatej, nebudete musieť čakať ani minútu,“ poradil mi mladý milicionár večer na Červenom námestí. Ale pomýlil sa. Prešľapovalo nás tam päť.
„Prepáčte, prečo sa idete pozrieť na Lenina?“ spýtal som sa muža, ktorý jediný vyzeral ako Rus. Ukázalo sa, že je zo Stuttgartu.
Boli sme asi tisícina promile zo všetkých davov, ktoré sa to ráno valili do centra Moskvy míňať za nové maserati, kabelky od Vuittona a poltopánky za sedem tisíc eur, pretože v tom čase ešte Rusi, teda tí bohatí, žili na vlne luxusu, a nie vojny. Zatiaľ čo oni žili ruskou súčasnosťou, my sme sa ponorili do červenej minulosti.
VIDEO: Sto rokov od revolúcie
„Choďte!“ vyzval nás policajt takým tónom, že nebolo jasné, či nás posiela k Leninovi, alebo do gulagu.
Tak sme prešli bezpečnostným rámom a bolo to, akoby sme prešli strojom času. Mauzóleum, to je pár minút sovietskej totality. Je vopred dané, kam máme ísť, ako rýchlo máme ísť, čo pritom smieme a nesmieme robiť. Čo nie je výslovne povolené, je zakázané. A naokolo je dosť Veľkých bratov, ktorí nám to pripomenú, akonáhle sa nedržíme role.
Ako plešatá Snehulienka
Kráčame pozdĺž kremeľského múru, kam Rusi pochovávajú svojich kozmonautov, generálov a generálnych tajomníkov (a niektorých odtiaľ zase za trest odstraňujú), a prezeráme si náhrobky. Predpísaná trasa vedie okolo prvej časti m...
Zostáva vám 85% na dočítanie.