Prezidenti a premiéri členských krajín Európskej únie dnes jednomyseľne schválili balík finančnej pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur na ďalšie štyri roky, oznámil predseda Európskej rady Charles Michel.
VIDEO: Lídri EÚ sa dohodli na 50-miliardovej pomoci pre Ukrajinu
Správa prišla bezprostredne po tom, ako sa v Bruseli začal mimoriadny samit EÚ venovaný tejto otázke. Do poslednej chvíle pritom nebolo jasné, či maďarský premiér Viktor Orbán odvolá svoje veto z decembrovej vrcholnej schôdzky.
Rozhodujúce stretnutie
"Máme dohodu," napísal Michel na sociálnej sieti X. "Všetkých 27 lídrov sa zhodlo na 50-miliardovom balíku dodatočnej podpory. Zaručuje to pevné, dlhodobé, predvídateľné financovanie pre Ukrajinu, "uviedol.
Rokovania sa začali s poldruhahodinovým oneskorením, pretože ešte predtým sa uskutočnilo viacero menších pracovných stretnutí zameraných na dosiahnutie kompromisu o finančnej pomoci Ukrajine.
Rozhodujúcim bolo podľa magazínu Politico zrejme stretnutie Michela a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom.
Neskôr sa k nim pridali aj holandský premiér Mark Rutte, poľský premiér Donald Tusk a šéf belgickej federálnej vlády Alexander De Croo.
Podľa diplomatických zdrojov sa v záveroch samitu zmenili dva odseky. Jeden spomína práve možné budúce preskúmanie pomoci Kyjevu. O peniazoch pre Ukrajinu sa podľa neho bude viesť každoročná debata, avšak bez možnosti, že by Maďarsko mohlo pomoc vetovať.
"Ak to bude potrebné, o dva roky Európska rada vyzve Komisiu, aby predložila návrh na preskúmanie v súvislosti s novým viacročným finančným rámcom," dodáva ďalej nový odsek. Či by to znamenalo možnosť veta po týchto dvoch rokoch, nie je zatiaľ jasné.
Šmyhaľ: Je to príspevok k spoločnému víťazstvu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval členským krajinám Európskej únie za schválenie ďalšieho balíka pomoci Ukrajine. Spolu s premiérom Denysom Šmyhalom na sociálnej sieti X ocenil solidaritu a jednotu európskej dvadsaťsedmičky.
"Pokračujúca finančná podpora EÚ pre Ukrajinu posilní dlhodobú hospodársku a finančnú stabilitu, ktorá je rovnako dôležitá ako vojenská pomoc a tlak sankcií na Rusko," uviedol Zelenskyj.
"Toto je jasný signál, že Ukrajina odolá a že Európa odolá," komentoval vývoj ukrajinský prezident v prejave k premiérom a prezidentom EÚ. "Je veľmi dôležité, že rozhodnutie urobilo všetkých 27 predstaviteľov, čo znovu preukázalo silnú jednotu EÚ," pokračoval Zelenskyj.
Program dlhodobej finančnej pomoci Kyjevu je súčasťou úpravy viacročného rozpočtu Únie na roky 2021 až 2027 a pozostáva z pôžičiek v objeme 33 miliárd eur a 17 miliárd v grantoch. Vojnou sužovaná Ukrajina peniaze nevyhnutne potrebuje na zabezpečenie základných funkcií štátu vrátane platov vojakov alebo úradníkov.
Proti novému balíku sa niekoľko mesiacov vymedzovalo Maďarsko, ktorého premiér na decembrovom samite úpravu viacročného rozpočtu zablokoval.
V posledných dňoch Orbán za odvolanie svojho veta požadoval okrem iného to, aby sa finančná pomoc musela každoročne znovu jednomyseľne potvrdzovať. Tiež vznášal požiadavky ohľadom čerpania peňazí z unijných fondov, ktoré má Budapešť zablokované pre spory ohľadom fungovania právneho štátu či boja proti korupcii.
"Keď sa Európska rada stretla naposledy, bola v stávke dôveryhodnosť Európy, a my všetci sme túto dôveryhodnosť posilnili," vyhlásil dnes Zelenskyj.
Balík finančnej pomoci na ďalšie štyri roky krátko po oznámení privítal tiež ukrajinský premiér Denys Šmyhal. "Členské štáty tým znovu prejavili solidaritu a jednotu v krokoch na podporu ukrajinského ľudu, ktorý odoláva vojne," uviedol Šmyhaľ, ktorého krajina sa už takmer dva roky bráni invázii ruských vojsk.
"Každý hlas je významným príspevkom k nášmu spoločnému víťazstvu," dodal ukrajinský premiér.
Signál pre Putina a USA
Pomoc EÚ pre Ukrajinu, na ktorej sa lídri členských krajín dohodli, vysiela ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi silný odkaz, uviedla po skončení dnešného mimoriadneho samitu EÚ na tlačovej konferencii predsedníčka Európskej komisie.
"Museli sme urobiť niekoľko ťažkých rozhodnutí," uviedla šéfka EK. "Nakoniec sme ale s prijatím (úpravy viacročného únijného rozpočtu pre obdobie 2021 až 2027) potvrdili svoje odhodlanie bojovať s ilegálnou migráciou, podporovať našich partnerov na západnom Balkáne aj rozvíjať európsku obranu a konkurencieschopnosť," poznamenala.
Podľa predsedu Európskej rady Michela je dnešný diplomatický úspech EÚ ale tiež signálom pre Spojené štáty, ktoré sa pri schvaľovaní ďalšej pomoci Kyjevu stretávajú s vnútropolitickými spormi.
"Americkým daňovým poplatníkom ukazujeme, že sme spoľahliví a dôveryhodní partneri," predniesol Michel.
Prijatie balíka privítal aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Aj on podľa agentúry Reuters vyjadril nádej, že vývoj v Európe prinúti USA rýchlejšie vo veci rozhodnúť.