Ruská ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať odporcu vojny Borisa Nadeždina do marcových prezidentských volieb. Informovali o tom dnes agentúry. Samotný uchádzač o úrad hlavy štátu na platforme Telegram avizoval, že sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá na najvyšší súd.
Komisia podľa ruskej štátnej agentúry TASS uznala 95 587 podpisov podporujúcich Nadeždinovu kandidatúru z takmer 105-tisíc, ktoré jej politik predložil. Pre registráciu potreboval 100-tisíc uznaných podpisov.
"Nesúhlasím s rozhodnutím ústrednej volebnej komisie. Po celom Rusku som nazbieral viac ako 200-tisíc podpisov. Zber sme vykonávali otvorene a poctivo - celý svet sledoval rady v našich štáboch a na miestach zberu," napísal Nadeždin a podotkol, že kandidatúra do tohtoročných volieb je najdôležitejším politickým rozhodnutím v jeho živote a od zámeru neustúpi.
Nadeždin sa obráti na najvyšší súd
Ústredná volebná komisia podľa portálu Meduza oznámila, že od Nadeždina prijala 104 734 podpisov Rusov na podporu jeho kandidatúry. Po kontrole 60-tisíc z nich vyhlásila 9147 podpisov za neplatné a ďalších 95 587 ich uznala.
"To na registráciu kandidáta nestačí," uviedol člen volebnej komisie Andrej Šutov. Komisia tvrdí, že v hárkoch našla podpisy 11 zosnulých ľudí, ako dôvody na neuznanie ďalších uvádza rôzne nezrovnalosti.
Ruský zákon od uchádzača mimoparlamentnej strany vyžaduje najmenej 100-tisíc podpisov podporujúcich jeho kandidatúru, zároveň je možné ich odovzdať najviac 105-tisíc. Nadeždinov tím minulý týždeň uviedol, že pracovná skupina volebnej komisie nechce uznať 15 percent odovzdaných podpisov.
Nadeždin dnes podľa agentúry AP požiadal komisiu, aby rozhodnutie odložila a dala mu viac času, aby sa jeho tím mohol chybami v podpisoch zaoberať. "Nestojím tu ja. Za mnou stoja stovky tisíc ruských občanov, ktorí dodali na moju (podporu) podpisy," vyhlásil. Komisia žiadosť zamietla. Politik sa chce obrátiť na najvyšší súd, ale jeho šance sú mizivé, podotkla agentúra AFP.
Agentúra TASS medzitým informovala, že ústredná volebná komisia dnes nezaregistrovala ani lídra mimoparlamentnej strany Komunisti Ruska Sergeja Malinkoviča. V jeho prípade volebný orgán uznal 96 019 z celkovo dodaných 104 998 podpisov. Malinkovič sa podľa portálu The Moscow Times odvolávať nebude.
Štyria kandidáti
Na volebných lístkoch budú štyria kandidáti, oznámila následne predsedníčka ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová. Úrad už skôr zaregistroval súčasného prezidenta Vladimira Putina a troch predstaviteľov parlamentných strán: predsedu nacionalistickej Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Leonida Sluckého, Vladislava Davankova zo strany Noví ľudia a Nikolaja Charitonova za Komunistickú stranu Ruskej federácie.
Rusi budú prezidenta voliť na budúci mesiac. Všeobecne sa očakáva, že trojdňové hlasovanie, ktoré bude od 15. do 17. marca, vyhrá súčasný šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý si tak zabezpečí ďalší šesťročný mandát.
Nikto nečakal, že by 60-ročný Nadeždin mohol uspieť - aj keby mu úrady umožnili zúčastniť sa - vzhľadom na Putinovu dominanciu a kontrolu štátu, napísala predtým agentúra Reuters. Jeho kampaň však upútala pozornosť ľudí jeho vyjadreným odporom voči ruskej vojne na Ukrajine, ktorú sa zaviazal pokúsiť ukončiť pomocou vyjednávaní.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes novinárom povedal, že rozhodnutie komisie je v súlade s pravidlami, keďže Nadeždin nesplnil "dôležité kritérium", keď nedodal dosť platných podpisov. Predtým na jeho adresu vyhlásil, že Putin ho nepovažuje za konkurenciu.
Niektorí kritici Kremľa podľa agentúry Reuters myslia, že Nadeždin by sa v prísne kontrolovanom politickom systéme nemohol dostať tak ďaleko, ako sa mu podarilo, bez požehnania úradov. On sám to poprel.
Väčšina ruských opozičných osobností, ktoré by mohli proti Putinovi kandidovať, buď sedí v ruských väzniciach, alebo žije v zahraničnom exile, podotkla AP. Väčšina opozičníkov nakoniec podporila práve Nadeždina a vyzvala svojich podporovateľov, aby tak urobili tiež.