Spojené štáty chystajú nové dodávky bômb a ďalších zbraní Izraelu, hoci tlačia na prímerie v Pásme Gazy, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na amerických činiteľov. Agentúra Reuters zase napísala, že francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznanie palestínskeho štátu.
Americký prezident Joe Biden naposledy v piatok podľa agentúry DPA povedal, že je pevne presvedčený o nutnosti dočasného prímeria, aby bolo možné dosiahnuť prepustenie unesených rukojemníkov. Očakáva, že Izrael zatiaľ neuskutoční masívnu pozemnú ofenzívu.
Pred ofenzívou varoval aj Macron
Tel Aviv ale podľa svojich vyjadrení počíta s ofenzívou v Rafahu na juhu Gazy s cieľom zničiť "poslednú baštu" palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.
Aj napriek takto rozdielnemu pohľadu je podľa WSJ Bidenova administratíva pripravená dodať Izraelu ďalšie zbrane v hodnote desiatok miliónov dolárov, vrátane bômb typu MK-82.
Pred ofenzívou v Rafáhu a bezprecedentnou humanitárnou katastrofou, ku ktorej by mohla viesť, v piatok varoval aj Macron, ktorý na tlačovej konferencii rovnako povedal, že uznanie palestínskeho štátu nie je pre Francúzsko tabu. Ako konštatuje Reuters, jednostranné francúzske uznanie Palestíny by malo predovšetkým symbolickú a diplomatickú váhu.
Izrael trvalé urovnanie odmieta
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý v minulosti vyjadril hrdosť nad tým, že sa mu podarilo zabrániť vzniku palestínskeho štátu, povedal, že jeho krajina kategoricky odmieta "medzinárodný diktát týkajúci sa trvalého urovnania s Palestínčanmi" a bude naďalej vystupovať proti jednostrannému uznaniu palestínskeho štátu.
Izrael na Gazu útočí v reakcii na teroristický útok Hamasu a ďalších ozbrojencov zo 7. októbra, pri ktorom v Izraeli zomrelo vyše 1100 ľudí a ďalších asi 250 bolo unesených. Okolo 130 ich zostáva v moci radikálov, kvôli čomu sa podľa portálu Axios v piatok potají na mníchovskej bezpečnostnej konferencii izraelský prezident Jicchak Herzog stretol s katarským premiérom Muhammadom bin Abdarom Rahmánom Sáním. Práve Katar je sprostredkovateľom v rokovaniach o prepustení rukojemníkov.
V Gaze od začiatku vojny zahynulo vyše 28-tisíc ľudí, drvivá väčšina z 2,3 milióna obyvateľov musela opustiť svoje domovy a prežíva vo veľmi ťažkých podmienkach.
DPA s odvolaním sa na organizácie napojené na OSN uviedla, že teraz z Rafáhu, kde sa tiesní až 1,4 milióna palestínskych civilistov, ktorých vojna vyhnala z domovov, časť Palestínčanov v očakávaní izraelskej ofenzívy smeruje do centrálnej časti tohto pobrežného pásma.