Na Taiwan dnes pricestovala skupina amerických kongresmanov na čele s republikánom Mikeom Gallagherom, ktorý v Snemovni reprezentantov stojí na čele výboru zaoberajúceho sa ohrozením Spojených štátov zo strany komunistickej Číny.
Kongresmani sa stretli s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a s viceprezidentom Laj Čching-tom, ktorý vyhral januárové prezidentské voľby a v máji sa ujme úradu. Peking návštevu odsúdil ako americké zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny, informovala agentúra AFP.
Gallagher po prílete vyhlásil, že podpora Spojených štátov Taiwanu "je nesmierne silná a stále rastie". Nech vyhrá novembrové americké prezidentské voľby ktokoľvek, americká podpora Taiwanu bude pokračovať, dodal.
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen pri schôdzke poďakovala americkej vláde a parlamentu za pokračujúcu pomoc Taiwanu pri posilňovaní obrany ostrova a vyjadrila nádej, že v tomto roku budú americko-taiwanské kontakty ešte častejšie.
Gallagher a štyria ďalší americkí kongresmani z radov republikánov i demokratov zotrvajú podľa agentúry Reuters na ostrove do soboty.
"Čína vždy rezolútne protestovala proti akýmkoľvek oficiálnym kontaktom medzi Spojenými štátmi a taiwanskými úradmi," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning.
"Vyzývame Spojené štáty, aby prestali vysielať signály (podpory) silám, ktoré vedú kampaň za nezávislosť Taiwanu," dodala hovorkyňa.
Čína demokratický Taiwan považuje za svoju neoddeliteľnú súčasť a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Peking dlhodobo upozorňuje ostatné štáty, aby nerokovali s taiwanskými činiteľmi, a nebudili tak zdanlivo, že uznávajú samostatnosť ostrova.
Washington udržiava oficiálne diplomatické vzťahy iba s Pekingom, zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Taiwanom prerušil v roku 1979. S Taiwanom majú ale Spojené štáty čilé neoficiálne styky a naďalej mu dodávajú zbrane. Tvrdí, že tak robí preto, aby mu pomohli udržať obranyschopnosť.