Veľký balík americkej pomoci, ktorý už mesiace blokujú republikáni v Kongrese USA, sa dostane na Ukrajinu a americká pomoc bude pokračovať, povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan počas dnešnej návštevy Kyjeva. Časový horizont, kedy by sa tak mohlo stať, bližšie nespresnil, poznamenala agentúra Reuters.
Pripomenula, že zablokovanie kľúčovej pomoci zvyšuje tlak na ukrajinské jednotky, bojujúce už viac ako dva roky proti lepšie vyzbrojeným a početnejším ruským silám. Tie teraz tiež majú palebnú prevahu kvôli nedostatku munície na ukrajinskej strane.
Ukrajina pomoc dostane
"Z nášho pohľadu sme si istí, že to zvládneme. Ukrajina dostane túto pomoc," povedal Sullivan na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrijom Jermakem.
Sullivan neuviedol žiadny časový plán, ale ubezpečoval, že nie je potrebné rokovať o nejakom náhradnom "pláne B", a tiež podľa Reuters zjavne zaujal odmietavý postoj k nápadu, že by pomoc mohla byť poskytnutá vo forme pôžičky. "Som si istý, že dosiahneme plán A. V snemovni pri hlasovaní získame silnú podporu oboch strán za balík pomoci, "povedal. Pripustil, že celý proces "už trval príliš dlho".
Americká vláda od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu posiela Kyjevu vojenské vybavenie zo svojich zásob, ktoré potom dopĺňa za peniaze uvoľnené Kongresom. Na konci minulého roka však vyčerpala posledné prostriedky, ktoré zákonodarcovia na tento účel uvoľnili, a americká vojenská pomoc je tak odvtedy ochromená.
Návrh, ktorý by vláde poskytol dodatočných 60 miliárd dolárov na vojenskú aj ekonomickú podporu Ukrajiny, už prešiel Senátom, republikánske vedenie Snemovne reprezentantov ho ale od konca minulého roka blokuje.
Rozhodnutie Kongresu
Pred týždňom americká vláda po prvý raz od decembra oznámila novú zásielku vojenskej pomoci Ukrajine, zatiaľ čo ďalej čaká na rozhodnutie Kongresu. Pre krajinu brániacu sa ruskej agresii Washington teraz pripravil dodávku v hodnote až 300 miliónov dolárov. Podľa Bieleho domu to umožnili úspory Pentagonu pri skorších nákupoch zbraní.
"Zďaleka to nie je dosť na pokrytie potrieb Ukrajiny na bojisku," uviedol vtedy Sullivan, podľa ktorého môže Ukrajincom munícia dôjsť v nasledujúcich týždňoch.
Ruskí vojaci okupujú viac ako šestinu ukrajinského územia a znovu útočia po tom, čo vlani odrazili ukrajinskú protiofenzívu. Rusi na východe Ukrajiny postúpili, zatiaľ čo Ukrajincom chýbajú delostrelecké náboje, čerstvé sily a otáznik sa vznáša nad hĺbkou a silou ich obranných línií.
Jermak podľa svojich slov s americkým poradcom rokoval o tom, čo Ukrajina na bojisku teraz najviac potrebuje, ako aj o júlovom summite NATO vo Washingtone a o mierovom summite, ktorý by Ukrajina chcela na jar usporiadať vo Švajčiarsku. Kyjev nemieni pozvať Rusko na summit, ktorý má nadviazať na mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, počítajúc s úplným stiahnutím ruských síl z okupovaných území. To Moskva odmietla.
Jermak vyjadril "opatrnú nádej", že Čína, ktorá tento mesiac vyslala svojho emisara na cestu po európskych metropolách vrátane Kyjeva a Moskvy, by sa summitu mohla zúčastniť.
Čína je považovaná za spojenca Ruska a má hlboké ekonomické väzby na Moskvu. Jej účasť na summite by bola veľkým diplomatickým víťazstvom Kyjeva, napísal Reuters.