Predseda Európskej rady Charles Michel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Summit Európskej únie rozhodol o začatí prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou

21.03.2024, 21:38
Autor:
ČTKČTK

Európska komisia odporučila začatie prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou tento rok v polovici marca. Podľa jej hodnotiacej správy sa krajina za posledné mesiace významne posunula vpred

Summit EÚ rozhodol o začatí prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou, oznámil dnes večer na sociálnej sieti X predseda Európskej rady Charles Michel.

"Gratulujeme! Vaše miesto je v našej európskej rodine, "odkázal balkánskej krajine Michel, ktorý rozhodnutie premiérov a prezidentov krajín Európskej únie označil za kľúčový krok na ceste Bosny a Hercegoviny do Európskej únie. Zdôraznil ale zároveň, že krajinu ešte čaká na tejto ceste tvrdá práca.

Európska komisia odporučila začatie prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou tento rok v polovici marca. Podľa jej hodnotiacej správy sa krajina za posledné mesiace významne posunula vpred a prijala dôležité reformy, napríklad zákon o predchádzaní konfliktom záujmov či o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

"Bosna a Hercegovina urobila významné kroky k zlepšeniu systému justície, boju proti korupcii, organizovanému zločinu a terorizmu a zlepšeniu zvládania migrácie," uviedla vtedy komisia v tlačovom vyhlásení.

Rovnako aj zahraničná a bezpečnostná politika Bosny a Hercegoviny "je v plnom súlade so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou Európskej únie, čo je významný, pozitívny a zásadný krok v čase plnej geopolitických zvratov", dodala Eurokomisia.

Bosna a Hercegovina formálne o vstup do Európskej únie požiadala na začiatku roka 2016, nadväzujúce procesy však podobne ako u ďalších balkánskych krajín postupovali veľmi pomaly. Kandidátsky štatút krajina získala až v decembri 2022.

01 - Modified: 2024-02-21 20:49:39 - Feat.: 1 - Title: Líder bosnianskych Srbov Dodik sa stretol s Putinom, vyzdvihol dobré vzťahy 02 - Modified: 2024-02-07 14:25:38 - Feat.: 1 - Title: Nemecko v prípade potreby zintenzívni svoje nasadenie v Bosne, vyhlásil minister obrany Pistorius 03 - Modified: 2024-02-02 06:55:54 - Feat.: 1 - Title: NATO podporuje suverenitu Bosny a Hercegoviny
01 - Modified: 2026-01-06 11:39:45 - Feat.: - Title: Bývalý východný blok si robí zálusk na vedenie ECB. Vstup Bulharska do eurozóny mení pomery 02 - Modified: 2026-01-06 08:06:41 - Feat.: - Title: Kyjev nám kupuje čas. Európa sa konečne prebudila z pohodlného spánku, tvrdia analytici 03 - Modified: 2026-01-05 15:35:05 - Feat.: - Title: EÚ trvá na tom, aby zmena vlády vo Venezuele zahŕňala Machadovú a Urrutiu. Trump túto možnosť nepripúšťa 04 - Modified: 2026-01-05 13:17:22 - Feat.: - Title: EÚ ťahá v obchode s Venezuelou za kratší koniec. Z krajiny zmietanej krízou dovážame najmä ropu a krevety 05 - Modified: 2026-01-05 12:14:30 - Feat.: - Title: Najlacnejšie víno či pivo kúpite v Taliansku a Nemecku, ceny sú hlboko pod európskym priemerom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. január 2026 16:27