Ruský prezident Vladimir Putin dnes spochybnil, že by za marcovým útokom na koncertnú sieň pri Moskve mohli byť islamskí fundamentalisti. K masovej streľbe, pri ktorej zahynulo najmenej 144 ľudí, sa opakovane prihlásil Islamský štát a rad zahraničných odborníkov tieto vyhlásenia označil za vierohodné.
Putin a ďalší ruskí predstavitelia však z útoku opakovane obvinili Ukrajinu. Kyjev akékoľvek svoje zapojenie do marcových udalostí v Moskve poprel.
Ruská tajná služba FSB dnes podľa médií oznámila zadržanie ďalších troch podozrivých z napomáhania páchateľom útoku; všetci podľa nej pochádzajú z prevažne moslimskej Strednej Ázie, kde afganská odnož IS verbuje svojich priaznivcov.
"Rusko nemôže byť objektom teroristických útokov islamských fundamentalistov," oznámil dnes podľa agentúry TASS Putin. Naša krajina demonštruje unikátny príklad medzikonfesijnej jednoty a porozumenia aj medzináboženskej a medzietnickej jednoty," uviedol tiež. Vyhlásil tiež, že Rusko si aj na medzinárodnom poli vedie tak, že by islamisti nemali na útok na neho dôvod.
"Máme všetky dôvody domnievať sa, že hlavným cieľom krvavého a hrozného teroristického činu v Moskve práve bolo našu jednotu poškodiť," uviedol Putin.
Viacerí odborníci oslovení agentúrou Reuters už skôr oznámili, že útok nesie rukopis Islamského štátu. Český bezpečnostný expert Adam Dolník upozornil, že organizácia si už v minulosti brala za cieľ Rusov. V tejto súvislosti pripomenul útok z roku 2015 na let z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu alebo útok na ruskú ambasádu v Kábule z roku 2022.
Rusko v nedávnej histórii zažilo tiež niekoľko veľkých útokov spájaných s čečenskými separatistami. V roku 2010 pripravili 40 ľudí o život samovražedné útoky v moskovskom metre. Pri útoku na školu v Beslane v roku 2004 zahynulo vyše 330 ľudí. V roku 2002 zomrelo pri obliehaní divadla Dubrovka čečenskými ozbrojencami a následnom zásahu ruského komanda 129 civilistov.
Zadržali ďalších troch podozrivých
FSB dnes oznámila, že v metropole, na Urale a na Sibíri zadržala ďalších troch podozrivých z napomáhania páchateľom útoku v Crocus City Hall.
"V Moskve, Jekaterinburgu a Omsku sme zadržali ruského občana a dvoch cudzích občanov, všetkých pôvodom zo stredoázijského regiónu, ktorí sa podieľali na teroristickom čine, spáchanom 22. marca," citoval TASS z vyjadrenia tajnej služby.
"Dvaja zo zadržaných prevádzali peniaze na nákup strelných zbraní a dopravných prostriedkov použitých pri teroristickom čine, tretí sa podieľal na verbovaní komplicov teroristického útoku a financovaní jeho vykonávateľov," dodala FSB. Zverejnila tiež zábery zo zatknutia podozrivých; jeden z nich pred kamerou hovorí, že bol zadržaný "za teroristický útok v Crocuse".
Šéf FSB deň po útoku ohlásil zadržanie 11 podozrivých, vrátane štyroch predpokladaných páchateľov. Desať z nich bolo predvedených pred súd, ktorý ich vzal do väzby. Deväť z desiatich obvinených pochádza z Tadžikistanu, jeden z Kirgizska. Ďalší podozriví boli podľa úradov dopadnutí v Dagestane na juhu Ruska. Súd v dagestánskej Machačkale v stredu uvalil väzbu na dvoch občanov Tadžikistanu, zadržaných kvôli podozreniu, že patria k medzinárodnej teroristickej organizácii