Japonský premiér Fumio Kišida dnes využil svoj prejav v americkom Kongrese na vyzdvihnutie úlohy Spojených štátov na medzinárodnej scéne v čase silnejúcich obáv spojených s krokmi Ruska a Číny. Okrem iného varoval pred ukončením americkej podpory Ukrajiny a načrtol paralelu medzi vojnou na východe Európy a vývojom v juhovýchodnej Ázii.
Vedúca americká úloha
Podľa japonského premiéra je americká vedúca úloha na medzinárodnom poli "nevyhnutná". "Ako dlho by trvalo, kým by sa bez americkej podpory pod náporom z Moskvy zrútili ukrajinské nádeje? Ako dlho by trvalo, kým by bez americkej prítomnosti Indo-Pacifik čelil ešte drsnejšej realite?" citovala Kišidu agentúra Reuters.
V Snemovni reprezentantov aktuálne republikánske vedenie blokuje návrh vyčleniť ďalších asi 60 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, ako aj miliardy na podporu amerických partnerov v juhovýchodnej Ázii.
Pochybnosti
"Ako sa tu dnes schádzame, registrujem medzi niektorými Američanmi skryté pochybnosti o tom, aká by mala byť vaša úloha vo svete," povedal Kišida. Varoval pritom, že svet čelí zlomovému bodu, keď "sloboda a demokracia sú ohrozené po celej planéte".
Japonsko je za aktuálnych geopolitických kríz významným spojencom Washingtonu, pričom podporuje ukrajinskú obranu aj protiruské sankcie a je zapojené do snáh doručovať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy.
Americký prezident Biden po stredajšom rokovaní s Kišidou v Bielom dome oznámil, že obe krajiny sa dohodli na významných zmenách svojho vojenského partnerstva, ktoré majú zabezpečiť hladšiu spoluprácu medzi americkou a japonskou armádou.
Japonský premiér je vo Washingtone od utorka a dnes sa ešte zapojí do prvého "trilaterálneho" summitu USA, Japonska a Filipín, ktorý je vnímaný ako ďalšia súčasť medzinárodných snáh o odstrašovanie Číny.