Potravinová charita World Central Kitchen dnes oznámila, že od pondelka obnoví svoje operácie v Pásme Gazy, informuje agentúra Reuters. WCK, ktorá sídli v Spojených štátoch, svoje pôsobenie v Pásme Gazy pozastavila po izraelskom vzdušnom údere, pri ktorom 1. apríla prišlo o život sedem jej zamestnancov.
Pred pozastavením operácií WCK od začiatku vojny v októbri v Pásme Gazy rozviezla 43 miliónov jedál, čo podľa nej predstavovalo 62 percent z všetkej pomoci od medzinárodných neziskových skupín na mieste.
WCK uviedla, že má 276 kamiónov s ôsmimi miliónmi jedál, ktoré sú pripravené priviezť do Pásma Gazy pomoc cez priechod v Rafáhu na hranici s Egyptom. Ďalšie kamióny s pomocou, ktoré môže poslať do Pásma Gazy, má WCK v Jordánsku.
"Humanitárna situácia v Pásme Gazy je naďalej zúfalá," uviedla zástupkyňa charity Erin Goreová. "Obnovujeme naše operácie s rovnakou energiou a dôstojnosťou a budeme sa sústrediť na nasýtenie čo najväčšieho počtu ľudí," dodala.
Kritika humanitárnej situácie v Pásme Gazy, ktoré má asi 2,3 milióna obyvateľov, sa vystupňovala po aprílovom izraelskom vzdušnom údere, ktorý zabil sedem ľudí pracujúcich WCK. Medzinárodné spoločenstvo, vrátane Spojených štátov, ktoré sú najbližším spojencom Izraela, požadovalo vysvetlenie.
Izrael uviedol, že pri vyšetrovaní zistil závažné pochybenia a porušenie operačných postupov zo strany armády a prepustil dvoch dôstojníkov. WCK požaduje nezávislé vyšetrovanie.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy po teroristických útokoch zo 7. októbra, keď palestínska skupina a doterajších vládcov pásma Hamas a jeho spojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali na 1200 ľudí a vyše 250 osôb uniesli.
Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov. Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si podľa úradov ovládaných Hamásom doteraz vyžiadala životy 34.454 Palestínčanov.