Arménsky premiér Nikol Pašinjan. FOTO: Reuters
StoryEditor

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na sporných úsekoch spoločnej hranice

16.05.2024, 16:24
Autor:
TASRTASR

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzdvihol dohodu o sporných úsekoch hranice ako veľmi dôležitý míľnik pre ďalšie posilnenie suverenity a nezávislosti Arménska.

Arménsko a Azerbajdžan dospeli k dohode o sporných úsekoch svojej spoločnej hranice. Podľa agentúry AFP ide o ďalší krok smerom k normalizácii vzťahov medzi týmito dávnymi nepriateľmi.

Cieľom dohody je vytýčenie hranice na sporných úsekoch s "právne platnou medzirepublikovou hranicou, ktorá existovala v Sovietskom zväze v čase jeho rozpadu," uvádza sa vo vyhlásení.

V polovici apríla Arménsko a Azerbajdžan uzavreli dohody o delimitácii hraníc, podľa ktorých by v prvej fáze mala časť územia arménskej oblasti Tavuš pripadnúť Azerbajdžanu. Jerevan sa tak musí v prospech Baku vzdať štyroch štyroch pohraničných dedín, ktoré Arménsko zabralo ešte v 90. rokoch 20. storočia.

image

V Jerevane sa koná protest proti vráteniu územia Azerbajdžanu, cieľom je dosiahnuť mierovú dohodu

Pašinjan: Veľmi dôležitý míľnik

Arménsky premiér Nikol Pašinjan na štvrtkovom zasadnutí kabinetu vyzdvihol dohodu o sporných úsekoch hranice ako "veľmi dôležitý míľnik pre ďalšie posilnenie suverenity a nezávislosti Arménska".

Objasnil, že "prvýkrát od získania nezávislosti (od Sovietskeho zväzu v roku 1991) má naša republika oficiálne vymedzenú hranicu". Podľa neho sa takto posilní bezpečnosť a stabilita Arménska.

Územie, s ktorého odstúpením Arménsko súhlasilo, má pritom pre túto vnútrozemskú krajinu strategický význam, lebo ním prechádzajú úseky dôležitej diaľnice do Gruzínska.

image

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska

Pašinjan povedal, že Arménsko v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov postaví v oblasti nové cesty a pohraničná stráž oboch krajín bude pozdĺž novodefinovanej hranice rozmiestnená do 10 dní.

Arménsko a Azerbajdžan v polovici apríla uzavreli dohody o delimitácii hraníc, podľa ktorých by v prvej fáze Azerbajdžanu pripadnúť mala pripadnúť časť územia arménskej oblasti Tavuš, pričom Jerevan sa musí vzdať štyroch obcí.

Plány o hraniciach vyvolali protesty 

Plány na vymedzenie hraníc s Azerbajdžanom vyvolali v Arménsku tisíce zhromaždení, opozícia žiadala odstúpenie premiéra

Pašinjana. Lídrom protestov bol biskup arménskej apoštolskej cirkvi pre diecézu Tavuš Bagrat Galstanjan, ktorý súčasne vedie hnutie Tavuš za vlasť. Galstanjan avizoval, že sa bude usilovať presadiť v parlamente odvolanie premiéra prostredníctvom impeachmentu.

image

Česko oceňuje dohodu Arménska a Azerbajdžanu, nestabilita nahráva Rusku, tvrdí český minister Lipavský

V čase protivládnych zhromaýdení sa 11. mája v Kazachstane uskutočnili rokovania ministrov zahraničných vecí Azerbajdžanu a Arménska, ktorí diskutovali o uzavretí mierovej zmluvy.

Arménsko a Azerbajdžan viedli začiatkom 90. rokov a v roku 2020 dve vojny o región Náhorný Karabach, ktorý podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, no ovládali ho arménski separatisti.

Situácia sa dramaticky zmenila v prospech Azerbajdžanu vlani v septembri, keď jeho sily uskutočnili bleskovú ofenzívu. Z oblasti po jej skončení ušli do Arménska tisíce karabašských Arménov.

01 - Modified: 2024-07-17 19:37:58 - Feat.: - Title: Azerbajdžan hostil kongres separatistov z francúzskych zámorských území. Bojujú o nezávislosť 02 - Modified: 2024-07-16 11:51:17 - Feat.: - Title: Azerbajdžan po smrtiacom útoku obnovil prevádzku svojho veľvyslanectva v Iráne 03 - Modified: 2024-07-06 12:33:18 - Feat.: - Title: Arménsko a Spojené štáty usporiadajú spoločné vojenské cvičenia 04 - Modified: 2024-06-21 07:51:39 - Feat.: - Title: Arménsko oficiálne uznalo Palestínu ako samostatný štát 05 - Modified: 2024-06-20 05:25:21 - Feat.: - Title: Je to škodlivá politika. Azerbajdžan ostro kritizuje prísľub Francúzska dodať Arménsku nové zbrane
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. júl 2024 11:11