Český prezident Petr Pavel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Uznanie Palestíny bez predpokladov na jej existenciu nedáva zmysel, vraví český prezident Pavel

22.05.2024, 16:58
Autor:
TASRTASR

Český prezident odotkol, že Gaza je v súčasnosti v troskách, nálady obyvateľstva Gazy sú skôr radikálne než zamerané na budovanie mierového súžitia a situácia na Západnom brehu tiež nie je stabilná.

Uznanie štátu bez predpokladov na jeho existenciu nedáva zmysel, je to skôr politické gesto podpory. ČR síce vidí riešenie pre Palestínčanov v takzvanom dvojštáte, jeho vznik však musí byť predmetom detailných rokovaní.

V reakcii na vyhlásenia viacerých európskych krajín o uznaní Palestíny to v stredu povedal český prezident Petr Pavel.

image

Uznanie Palestíny nie je tabu, ale je to aj otázka načasovania, tvrdí Francúzsko. Nemecko volá po dialógu

"Tým, že niekto Palestínsky štát uzná, ten štát nevznikne. Jedine vtedy, keď vznikne funkčný model, ktorý bude podporovaný väčšou skupinou významných štátov, potom také uznanie bude dávať aj praktický zmysel," povedal Pavel.

Podotkol, že Gaza je v súčasnosti v troskách, nálady obyvateľstva Gazy sú skôr radikálne než zamerané na budovanie mierového súžitia a situácia na Západnom brehu tiež nie je stabilná a nie sú tam zárodky na fungujúcu štátnosť. Prístup ČR je preto podľa neho racionálny.

Český premiér Petr Fiala v rozhovore pre denník Blesk v stredu uviedol, že ČR palestínsku štátnosť uznať neplánuje. Nie je podľa neho jasné, kto by krajinu zastupoval a kde presne by mala hranice.

image

Nórsko, Španielsko a Írsko uznajú palestínsky štát. Terorizmus sa vypláca, reaguje Izrael

Premiéri Nórska, Španielska a Fínska v stredu oznámili, že od 28. mája uznajú Palestínu ako samostatný štát a dúfajú, že sa k nim pridajú aj ďalšie štáty. Izrael toto ich rozhodnutie kritizoval. Reagoval na to aj Biely dom, podľa ktorého by Palestínsky štát mal byť výsledkom rokovaní a nie jednostranného uznania.

01 - Modified: 2024-07-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Česko asi zvýši koncesionárske poplatky 02 - Modified: 2024-07-19 17:10:15 - Feat.: - Title: Okupácia palestínskych území Izraelom je de facto anexiou a porušením práva, tvrdí súdny dvor v Haagu 03 - Modified: 2024-07-18 18:44:36 - Feat.: - Title: Česko obvinilo Nemecko, že si hromadí plyn určený pre Prahu 04 - Modified: 2024-07-18 16:46:54 - Feat.: - Title: Z vyjadrení na Európskeho politického spoločenstva vyplýva záver, že Európa stojí za Ukrajinou, tvrdí Fiala 05 - Modified: 2024-07-18 15:31:13 - Feat.: - Title: Izraelský parlament prijal rezolúciu proti vytvoreniu palestínskeho štátu. Francúzsko je zdesené
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. júl 2024 01:53