Ministri piatich arabských krajín sa v pondelok v Bruseli stretnú so svojimi náprotivkami z Európskej únie, aby sa pokúsili vytýčiť spoločnú cestu k ukončeniu vojny v Pásme Gazy a k nastoleniu trvalého mieru na Blízkom východe. S odvolaním sa na osobitného splnomocnenca Únie pre blízkovýchodný mierový proces o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Zástupcovia Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátov sa pripoja k pravidelnému zasadnutiu ministrov zahraničia 27 členských krajín Únie, uviedol osobitný splnomocnenec Sven Koopmans.
Ukončenie bojov
Toto stretnutie bude podľa neho jedným zo série stretnutí, na ktorých arabské a európske krajiny hľadajú spoločné postoje v otázke, ako ukončiť boje medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas.
"Našou úlohou je pozrieť sa na to, ako môžeme vybudovať koalíciu, ktorá sa pokúsi kolektívne prispieť (k mierovému úsiliu), bez toho, aby sme niekoho zahnali do kúta," povedal Koopmans agentúre Reuters.
Tá upozornila, že členské krajiny dvadsaťsedmičky sa často rozchádzajú v pohľade na vojnu, ktorú vedie Izrael v Pásme Gazy v odvete za októbrový teroristický útok hnutia Hamas. Palestínski ozbrojenci 7. októbra pozabíjali v južnom Izraeli na 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších 253 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Tisícky obetí
Pri odvetnej izraelskej ofenzíve za viac ako sedem mesiacov bojov zomrelo podľa úradov ovládaných Hamásom najmenej 35 700 Palestínčanov, vrátane bojovníkov Hamasu.
Rozdielne postoje Európanov sa prejavili aj dnes, keď Španielsko a Írsko, členské krajiny Únie, spolu s Nórskom vyhlásili, že formálne uznajú Palestínu ako štát. Francúzsko a Nemecko naopak dali najavo, že podľa ich názoru na to doteraz nie je vhodná doba.
Koopmans však povedal, že členské krajiny Únie sa zhodnú na základných prioritách, ako je potreba ukončiť vojny v Gaze, zabrániť jej rozšíreniu do širšieho regiónu a snažiť sa dosiahnuť mierové riešenie, kedy by vedľa seba existovali Izrael a palestínsky štát. "Môžeme mať rôzne postoje k uznaniu (palestínskej štátnosti), ale sme zajedno v otázke potreby vzniku palestínskeho štátu," povedal.
Medzinárodné snahy dohodnúť sa na plánoch pre budúcnosť Pásma Gazy však narážajú okrem iného na spory v otázkach, kto bude toto izolované palestínske územie po vojne spravovať a kto bude zodpovedať za zabezpečenie bezpečnosti.