Pred rokom sme sa nemohli dočkať jarnej ofenzívy ukrajinskej armády. Teraz sa situácia zmenila. Rusko sa vzchopilo a ako parný valec sa sunie vpred.
Hovoriť o tom, čo by sa stalo, keby Ukrajina vojnu prehrala, bolo ešte nedávno spoločensky neprípustnou podporou nepriateľa. Teraz je taká možnosť reálna. A nebezpečná.
VIDEO: Rusko stupňuje útoky v Charkovskej oblasti:
Keď sa pozriete na priebeh frontu na mape, vidíte tiež zuby, ktoré tam ruská armáda prerazila. Je to príprava na to, aby mohla robiť väčšie taktické operácie.
Tak opisuje český dobrovoľník s krycím menom Pavel to, na čo sa dnes pozeráme na mapkách zobrazujúcich situáciu pri Kupiansku či západne od Avdijivky. „Z každého výbežku môžete prenikať ako na sever, tak na juh. A uzatvárať tie úseky,“ dodáva.
Rusi sa posúvajú malými ziskami rádovo v stovkách metrov denne v miestach, kde je pre postup vhodný rovinatý terén. Navyše otvorili druhý front východne od Charkova, kde sa cez hranicu dostali k mestu Vovčansk.
Všimnime si pritom, že sa nikdy nepúšťajú ďaleko, hoci by mohli, pretože podľa svedectva vojakov pevné frontové línie na východe krajiny už po určitom čase stabilného frontu neexistujú. Z chýb prvých týždňov a mesiacov vojny sa Rusi poučili - nechcú sa dostávať do pascí ani mať problémy s logistikou.
Vojna dronov
„Je to vojna dronov a riadených ťažkotonážnych bômb,“ hovorí Valerij Obolencev, príslušník charkovskej teritoriálnej obrany, ktorý prednáša na tamojšej univerzite bezpečnostné štúdiá.
Vojakov bojujúcich na Ukrajine som oslovil celkom osem. Všetci vnímali súčasnú pomoc spojencov a predovšetkým americký balík za 61 miliárd dolárov skôr ako injekciu, ktorá pomôže v krátkodobom časovom horizonte, situáciu na fronte však nevyrieši.
Navyše oneskorenie bolo až príliš dlhé. „Viedlo to k vyčerpaniu našich najlepších brigád a bohužiaľ aj k tomu, že Rusi budú postupovať,“ povedal dobrovoľník Pavel.
Toľko očakávaná americká pomoc obsahuje vo svojej prvej časti za miliardu dolárov napospol veci, ktoré sú na fronte bezprostredne potrebné. Vypichnúť tu treba protitankové strely Javelin alebo delostreleckú muníciu rôznych kalibrov, lenže Pentagon ju musí najskôr nakúpiť a celý proces je ešte len na začiatku.
"Vybavenie pravdepodobne na Ukrajinu nedorazí niekoľko rokov," písal pred časom web Politico, podobný názor vyjadrila aj agentúra AP.
Celeste A. Wallanerová, ktorá má v Pentagone na starosti politiku smerom k Ukrajine a Rusku, povedala v čase schvaľovania balíka denníku The New York Times, že 48 zo 60 miliárd pôjde k dodávateľom v 40 štátoch na výrobu zbraní smerujúcich na Ukrajinu alebo na doplnenie zásob Pentagónu.
To by teda mohlo znamenať, že štyri pätiny balíčka dostane Kyjev buď s oneskorením, alebo v horšom prípade pôjdu na tie zbrane, ktoré už USA zo svojich zásob poskytli.
USA sa teraz snažia obavy spôsobené čiastočne aj ukecanosťou svojich predstaviteľov rozptýliť. Minister zahraničia Antony Blinken sa objavil v Kyjeve a uistil prezidenta Volodymyra Zelenského, že pomoc už je na ceste.
Je tu aj podpora Európskej únie v hodnote 50 miliárd eur, určená však predovšetkým na ekonomickú pomoc pre bojujúcu krajinu. Svoju pomoc zvýšilo na osem miliárd eur Nemecko a celkovými 12 miliardami dolárov je významným donorom aj Británia.
Lenže pravda sa ukáže až vtedy, keď budú zbrane tam, kde ich Ukrajina potrebuje. Krajinu čakajú krušné dva mesiace, kedy musí nápor vydržať s tým, čo má aktuálne k dispozícii. Nepriateľ to vie a snaží sa to využiť.
V posledných týždňoch sme svedkami masívnej vzdušnej kampane mieriacej na ukrajinské mestá s rôznymi cieľmi. Pri raketových a dronových útokoch do vnútrozemia je to narušenie energetickej infraštruktúry a dopravných uzlov, v miestach ako Charkov terorizovanie obyvateľstva a vyvolávanie strachu, bezprostredne pri fronte, kde sa používajú ťažkotonážne letecké bomby, potom zničenie všetkého, čo sa dá zlikvidovať....
Zostáva vám 85% na dočítanie.