Americký prezident Joe Biden dnes so svojím egyptským náprotivkom Abdal Fattáhom Sísím po telefóne hovoril o pokračujúcich snahách zabezpečiť prepustenie rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy a o riešení humanitárnej krízy na tomto území, informoval Biely dom.
Podľa egyptskej prezidentskej kancelárie Káhira dočasne umožní dodávať humanitárnu pomoc a palivo od OSN z Egypta do Pásma Gazy cez izraelský prechod Kerom Šalom. Biely dom tento záväzok privítal s tým, že podporí snahy znovuotvoriť prechod Rafáh medzi Egyptom a Pásmom Gazy a vyšle do Káhiry na budúci týždeň americkú delegáciu.
Prísun pomoci
"Prezident Biden privítal záväzok prezidenta Sísího umožniť dočasný prísun humanitárnej pomoci poskytovanej OSN z Egypta cez prechod Karom Šalom, aby mohla byť ďalej distribuovaná do celého Pásma Gazy," uviedol Biely dom.
"Biden tiež vyjadril svoje plné odhodlanie podporiť snahy o znovuotvorenie hraničného priechodu Rafáh za podmienok prijateľných pre Egypt i Izrael a súhlasil, že na budúci týždeň vyšle do Káhiry tím vysokých predstaviteľov na ďalšie rokovania," dodal.
Okrem toho americký prezident so Sísím hovoril o snahách docieliť prepustenie rukojemníkov, ktorých vlani 7. októbra z Izraela uniesol Hamas a jeho spojenci, a o tom, ako v Pásme Gazy dosiahnuť "okamžité a trvalé prímerie".
Egyptská prezidentská kancelária uviedla, že sa s USA dohodla na tom, že bude dočasne dodávať pomoc do Pásma Gazy cez prechod Kerom Šalom, kým nebudú uvedené do praxe "právne mechanizmy", ktoré umožnia znovuotvorenie prechodu Rafáh z palestínskej strany.
Stiahnutie izraelských jednotiek
Oznámenie o dočasnom posielaní pomoci z Egypta cez prechod Kerom Šalom podľa portálu The Times of Israel predstavuje víťazstvo pre Bidenovu administratívu, ktorá v tomto smere na Egypt v posledných dňoch vyvíjala tlak. Od 7. mája, keď Izrael začal operáciu na obsadenie palestínskej strany hraničného priechodu Rafáh sa v Egypte hromadí pomoc.
Egypt svoju stranu prechodu odmietol znovuotvoriť, kým sa izraelské jednotky nestiahnu z druhej strany v Pásme Gazy. USA a Izrael medzitým naliehali na Káhiru, aby aspoň umožnila prevoz pomoci hromadiacej sa v Egypte do Izraela, odkiaľ by mohla byť dopravená do Pásma Gazy cez Kerom Šalom. To Egypt doteraz odmietal, aby nebol vnímaný ako spoluvinník izraelskej ofenzívy.
Izrael podľa ToI v snahe prelomiť patovú situáciu skôr tento mesiac v tichosti požiadal palestínsku samosprávu pôsobiacu na okupovanom Západnom brehu Jordánu, aby namiesto Hamasu prevzala kontrolu nad prechodom Rafáh na strane Pásma Gazy.
Izrael však túto ponuku podmienil tým, že sa policajti na prechode nebudú identifikovať ako zástupcovia samosprávy, a to pre obavy, že by to vyvolalo odpor krajne pravicových členov koaličnej vlády premiéra Benjamina Netanjahua, povedal TOI nemenovaný americký predstaviteľ. Ramalláh podľa neho ponuku odmietol s tým, že jej nevyhovie, ak Izrael nebude súhlasiť s vytvorením cesty k budúcemu palestínskemu štátu, na čo zase odmieta pristúpiť izraelská vláda.
Izrael a Egypt potom podľa zdroja ToI rokovali o možnosti, že by palestínsku stranu prechodu Rafáh za pomoci medzinárodných organizácií prevádzkovali Palestínčania, ktorí nie sú priamo napojení na Hamas ani palestínsku samosprávu.