Pre vojnu na Ukrajine je typické nielen bežné zápolenie na fronte, ale aj súboj v elektronickej sfére, v ktorej má Rusko už dlhší čas navrch. V uplynulých týždňoch Rusi prostredníctvom elektromagnetických rušičiek rapídne znížili účinnosť ďalších kusov ukrajinskej techniky.
Miera úspešnosti navádzaných delostreleckých granátov Excalibur, ktoré Ukrajinci používajú, podľa Washington Post medzičasom klesla na približne 10 percent, čo je tragicky málo. Americkí spravodajcovia však ubezpečujú, že ukrajinskí experti spolupracujú so svojimi zámorskými kolegami v snahe udržať s Ruskom krok.
VIDEO: Ruská sabotáž v Berlíne. Diverzanti založili požiar:
Môžeme hovoriť o hybridnej vojne, čiže zmesi obvyklých vojenských praktík s nekonvenčnými stratégiami. Pre hybridné taktiky je typické, že stierajú hranicu medzi vojnou a mierom. O tom, že na Ukrajine prebieha vojna, niet pochýb. Koniec koncov, aj samotný Putin nedávno rezignoval na reči o „špeciálnej vojenskej operácii“ a pripustil, že ide o štandardný vojenský stret.
V rámci konfliktu sa však angažujú západní spojenci Ukrajiny. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa síce nechal počuť, že nie je vylúčené ani vyslanie spojeneckých vojsk priamo na územie nášho východného suseda, zatiaľ však Západ ostáva len pri finančnej, zbrojnej a humanitárnej podpore – s Ruskom teda nie je vo vojne.
Mierový stav v európskych krajinách však Rusom nezabraňuje vykonávať diverznú činnosť, ktorá nemusí prerásť do ozbrojeného stretu. Estónska premiérka Kaja Kallasová hovorí o „tieňovej vojne“, teda o stave, ktorý oficiálne vojnou nie je, ale v skutočnosti sa jej tak trochu podobá. Reč je o ruských pokusoch o sabotáže.
Ministrovo rozbité auto
Čo majú spoločné Veľká Británia, Poľsko, Nemecko, Litva a Lotyšsko? Samozrejme, ide o členov NATO a podporovateľov Ukrajiny. Okrem toho ich však spája ešte jedna drobnosť. Nedávno vo všetkých zmienených krajinách horelo – alebo takmer horelo (v niektorých prípadoch boli včas odhalené a zmarené pokusy o podpaľačstvo). Cieľom boli najmä sklady a továrne. Náhoda?
V prípade Poľska mala byť cieľom podpaľačov továreň na farby vo Vroclavi. Bolo zatknutých deväť podozrivých, ktorí sú obvinení zo sabotážneho plánu v prospech Ruska. Premiér Donald Tusk oznámil, že jeho krajina posilní spravodajské služby „v súvislosti s destabilizačnými aktivitami Moskvy“. Avizoval tiež, že Varšava poskytne svojim kontrašpionážnym službám dotáciu vo výške približne 25 miliónov eur.
Zostáva vám 85% na dočítanie.