Francúzsky prezident Emmanuel Macron si podáva ruku s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. FOTO: Reuters
StoryEditor

Orbán tvrdí, že Francúzsko podporuje agendu maďarského predsedníctva v Rade Únie na posilnenie hospodárstvo

26.06.2024, 23:11
Autor:
TASRTASR

Predseda maďarskej vlády uviedol, že jeho rozhovory s Macronom sa týkali francúzsko-maďarských vzťahov a najbližších šiestich mesiacov, počas ktorých bude Budapešť predsedať eurobloku.

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Francúzsko podporuje agendu nadchádzajúceho maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sa plánuje zamerať na posilnenie európskeho hospodárstva.

Orbán sa takto vyjadril v rozhovore pre maďarské verejnoprávne médiá po tom, ako v stredu v Paríži rokoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, informuje agentúra MTI.

Predseda maďarskej vlády uviedol, že jeho rozhovory s Macronom sa týkali francúzsko-maďarských vzťahov a najbližších šiestich mesiacov, počas ktorých bude Budapešť predsedať eurobloku. Maďarsko prevezme rotujúce predsedníctvo Rady Únie od 1. júla do 31. decembra.

image

Lídri Únie sa stretnú so Zelenským a budú rokovať o obsadení postov. Čaká ich dôležitý summit

Orbán podotkol, že Paríž je po Berlíne a Ríme už jeho treťou zástavkou v sérii takýchto stretnutí s lídrami krajín Únie.

"Po Berlíne a Ríme sme dosiahli dohodu aj tu a dostali sme súhlas, aby sa nasledujúcich šesť mesiacov maďarského predsedníctva venovalo zlepšeniu konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva," zhodnotil maďarský premiér priebeh schôdzky s Macronom.

Informoval, že sa v rozhovoroch s francúzskym prezidentom dotkli aj témy rozšírenia Únie o krajiny západného Balkánu. Drvivá väčšina členských krajín Únie si podľa Orbána želá, aby tieto krajiny vstúpili do Únie čo najskôr, pričom Budapešť za to bude zasadzovať aj v nadchádzajúcom období.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. január 2026 22:41