Turecko vďaka svojej úlohe pri výmene väzňov medzi Ruskom a Západom ukázalo, že je naň spoľahnutie a je potrebné s ním počítať napriek častým nezhodám medzi Ankarou a ostatnými členmi a spojencami NATO, povedal agentúre AFP bádateľ Sinan Ülgen z think-tanku Carnegie Europe.
Spoľahlivosť a dôveryhodnosť Turecka po výmene 26 väzňov na letisku v Ankare dnes tiež vyzdvihol šéf tlačového odboru tureckej prezidentskej kancelárie Fahrettin Altun.
Prepustenie väzňov
Výmena väzňov medzi Ruskom a západnými krajinami sa uskutočnila vo štvrtok na medzinárodnom letisku v Ankare a týkala sa celkovo 26 ľudí a siedmich krajín. Do Ruska bolo vydaných desať ľudí - osem dospelých a dve deti.
Do Spojených štátov a Nemecka zamierilo 16 prepustených. Boli medzi nimi napríklad dopisovateľ denníka The Wall Street Journal Evan Gershkovich či rusko-americká novinárka predtým žijúca v Česku Alsu Kurmaševová. Na rozsiahlej dohode sa podľa západných médií niekoľko mesiacov podieľali celé viaceré štátne orgány a vyjednávače.
Úlohu Turecka pri dojednaní výmeny ocenili USA aj Rusko, AFP píše o triumfálnom návrate Turecka na diplomatickú scénu.
"Turecké spravodajské služby vytvorili kanály pre dialóg a sprostredkovanie medzi niektorými svetovými protivníkmi", čo ukazuje, že Turecko "je schopné rokovať s rôznymi stranami ako dôveryhodný a spoľahlivý partner", uviedol Altun.
"Turecku sa podarilo diplomatický kúsok," myslí si Ülgen. Táto operácia "ukazuje užitočnosť tureckej diplomacie, ktorej poslaním je pôsobiť ako sprostredkovateľ či mediátor v konfliktoch medzi jeho susedmi, tentoraz konkrétne medzi Ruskom a Západom", povedal Ülgen agentúre AFP.
Diplomatický prestíž
Iniciatíva podľa neho priniesla Turecku "diplomatickú prestíž", hoci sa Ankara s mnohými svojimi tradičnými partnermi rozchádza v názoroch na dianie na Blízkom východe a najmä na Izrael. Turecko totiž podporuje teroristické hnutie Hamas, ktoré má na svedomí útok na Izrael zo 7. októbra.
Turecko sa po prepuknutí bojov na Ukrajine v roku 2022 aj v Izraeli vlani v októbri v prípade oboch konfliktov ponúkalo ako sprostredkovateľ pre vyjednávanie. Kým pre Izraelčanov je pre svoju nevyberavú kritiku premiéra Benjamina Netanjahua turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ako vyjednávač neprijateľný, v prípade rusko-ukrajinského stretu je pozícia Ankary sľubnejšia, píše AFP.
Erdogan bol v lete 2022 garantom bezpečnej cesty ukrajinského obilia cez Čierne more a o pár mesiacov neskôr sa podieľal na dojednaní výmeny väzňov medzi Moskvou a Kyjevom.
Pravidelne si telefonáty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol už niekoľkokrát v Istanbule.
"Ankara sprostredkovala túto (štvrtkovú) výmenu vďaka úzkym väzbám, ktoré udržiava Erdogan s Kremľom napriek členstvu v NATO a diskrétnej podpore Ukrajiny," uviedol analytik CrisisGroup Lucian Kim. Turecko je podľa neho "zneuznaným hrdinom" tejto výmeny väzňov.
Turecký minister zahraničia a bývalý šéf tureckej spravodajskej služby MIT Hakan Fidan vo štvrtok vyzdvihol úlohu MIT a sľúbil, že "Turecko bude aj naďalej centrom mierovej diplomacie v súlade s víziou nášho prezidenta". V sobotu už Fidan mieri do Addis Abeby, kde sa pokúsi sprostredkovať mierové rokovania medzi Etiópiou a Somálskom.