Palestínske teroristické hnutie Hamas dnes požiadalo sprostredkovateľov, aby namiesto nových rokovaní o dohode o prímerí v Pásme Gazy predložili plán založený na predchádzajúcich rozhovoroch. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej tým skupina myslí realizáciu amerického návrhu riešenia konfliktu, ktorý by mal zahŕňať tri fázy.
Minulý týždeň predstavitelia Spojených štátov, Egypta a Kataru vyzvali Izrael a Hamas, aby sa 15. augusta zišli v Káhire alebo v Dauhe a dokončili dohodu o pokoji zbraní a prepustení rukojemníkov.
Izrael vyšle vyjednávačov
Izrael vyhlásil, že vyšle vyjednávačov, aby sa rokovania zúčastnili. Hamas pôvodne uviedol, že ponuku študuje, ale teraz naznačil, že sa nového kola rozhovorov možno nezúčastní.
"Hnutie vyzýva sprostredkovateľov, aby na základe vízie Joea Bidena a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN predložili plán realizácie toho, na čom sa hnutie dohodlo 2. júla 2024," uviedol Hamás vo vyhlásení.
"Sprostredkovatelia by to mali Izraelu vnútiť namiesto toho, aby pokračovali v ďalších kolách rokovaní alebo v nových návrhoch, ktoré by poskytli zásterku pre agresiu okupácie a poskytli jej viac času na pokračovanie genocídy voči nášmu ľudu," dodalo vyhlásenie.
Preputenie rukojemníkov
Americký návrh predpokladá tri etapy. Po zastavení bojov a prepustení časti rukojemníkov držaných Hamasom za palestínskych väzňov sa má izraelská armáda stiahnuť z obývaných oblastí Gazy a umožniť palestínskym civilistom návrat domov. Táto fáza by mala trvať šesť týždňov.
Zvyšných rukojemníkov majú prepustiť v druhej fáze, keď tiež majú byť trvalo ukončené boje a izraelská armáda sa má úplne stiahnuť z Pásma Gazy. Posledná fáza počíta s obnovou zničeného palestínskeho územia.
Izraelská vojenská ofenzíva začala po teroristickom útoku Hamasu z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom bolo v južnom Izraeli zabitých 1200 ľudí.
Ďalších zhruba 250 osôb teroristi z Hamasu a ďalších skupín odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Podľa bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze si boje v Pásme Gazy vyžiadali odvtedy životy takmer 40-tisíc Palestínčanov. Vojna tiež premenila veľkú časť husto zastavaného územia na trosky, vyhnala vyše 80 percent z 2,3 milióna obyvateľov úzkeho pobrežného pásu aj niekoľkokrát z domovov a spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.