Osobitý spravodajca vymenovaný Organizáciou Spojených národov Richard Bennett. FOTO: Reuters
StoryEditor

Taliban zakázal spravodajcovi OSN vstúpiť do Afganistanu, obvinil ho zo šírenia propagandy

21.08.2024, 13:35
Autor:
TASRTASR

Osobitý spravodajca OSN Richard Bennet v minulosti kritizoval zaobchádzanie Talibanu so ženami a dievčatami a prirovnal ho k zločinom proti ľudskosti.

Radikálne hnutie Taliban zakázalo osobitému spravodajcovi vymenovanému Organizáciou Spojených národov Richardovi Bennettovi vstup do Afganistanu. Hovorca administratívy Zabíhulláh Mudžáhid to povedal pre miestnu televíziu Tolo a zároveň obvinil spravodajcu zo "šírenia propagandy". Informuje o tom agentúra Reuters.

"Pánovi Bennettovi bolo zakázané cestovať do Afganistanu, pretože jeho úlohou bolo šírenie propagandy v Afganistane. Nie je to človek, ktorému dôverujeme... Zvykol zveličovať menšie problémy a rozširovať ich," povedal Mudžáhid. Bennettovi podľa hovorcu neumožnia vstup do Afganistanu. Ide o zriedkavý verejný zákaz vstupu pre konkrétneho zahraničného predstaviteľa, komentuje Reuters.

image

FOTO Novým cieľom cestovateľov sa stáva Afganistan. Taliban ich podporuje a láka na rušné trhy, jazerá aj horské priesmyky

"Dokonca aj po tom, čo sme pána Bennetta opakovane žiadali o zachovanie profesionálnosti... sa rozhodlo, že... jeho správy sú založené na predsudkoch a historkách, ktoré poškodzujú záujmy Afganistanu a afganského ľudu," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Afganistanu Abdul Kahár Balchí.

Rada OSN vymenovala Bennetta v roku 2022, aby monitoroval situáciu v oblasti ľudských práv v Afganistane po tom, ako sa tam rok predtým dostal opätovne k moci Taliban. Spravodajca má kanceláriu mimo Afganistanu, no krajinu navštívil niekoľkokrát, aby sa oboznámil so situáciou. Bennet v minulosti kritizoval zaobchádzanie Talibanu so ženami a dievčatami a prirovnal ho k zločinom proti ľudskosti.

Mudžáhid už skôr uviedol, že Taliban rešpektuje práva žien v súlade so svojou vlastnou interpretáciou islamského práva a miestnymi zvyklosťami.

image

"Rodový apartheid". Taliban považuje práva žien pred rokovaním s OSN za vnútorný problém krajiny

Taliban sa v Afganistane vrátil k moci pred tromi rokmi, keď sa odtiaľ stiahli zahraniční vojaci. Žiadna zahraničná vláda ho však ešte oficiálne neuznala. Viaceré krajiny s Talibanom v pozadí spolupracujú vo sfére investícií či obchodu, uviedol pre TASR historik zo Stanfordovej univerzity v americkom štáte Kalifornia Robert Crews.

Zahraniční predstavitelia vrátane Washingtonu vyjadrili nesúhlas s postupom hnutia v oblasti práv žien a dievčat. Aktíva afganskej centrálnej banky boli dokonca zmrazené a na mnohých vysokopostavených predstaviteľov Talibanu sa vzťahujú cestovné obmedzenia OSN.

V Kábule zatiaľ stále pôsobí misia OSN v Afganistane, ktorá podobne ako spravodajca monitoruje situáciu ohľadom ľudských práv a informuje o nich.

01 - Modified: 2024-09-17 09:11:58 - Feat.: - Title: Taliban pozastavil očkovacie kampanie proti detskej obrne v Afganistane 02 - Modified: 2024-09-17 05:42:26 - Feat.: - Title: Šéf OSN Guterres odsúdil kolektívne trestanie Palestínčanov 03 - Modified: 2024-09-16 14:46:56 - Feat.: - Title: V Pásme Gazy už dostalo prvú dávku vakcíny proti detskej obrne 90 percent detí 04 - Modified: 2024-09-16 13:35:55 - Feat.: - Title: Kremeľ označil pozvanie OSN a Červeného kríža do Kurskej oblasti za provokáciu 05 - Modified: 2024-09-16 09:50:45 - Feat.: - Title: Ukrajina pozvala OSN a Červený kríž na obsadené územie ruskej Kurskej oblasti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. september 2024 12:26