Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Kremeľ sa neobáva Putinovho zatknutia v Mongolsku. S našimi priateľmi vedieme skvelý dialóg, vraví Peskov

30.08.2024, 13:35
Autor:
TASRTASR

Mongolsko, ktoré je dlhodobým spojencom Ruska, zastáva neutrálny postoj k ruskej invázii na Ukrajinu. Zatknutie Putina je preto nepravdepodobné.

Kremeľ sa neobáva, že dôjde k zatknutiu ruského prezidenta Vladimira Putina počas jeho návštevy Mongolska, ktorá sa uskutoční budúci týždeň. V piatok to uviedol jeho hovorca Dmitrij Peskov. Pôjde o prvú návštevu Putina do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý na Putina vydal zatykač. Informovala o tom agentúra AFP a portál Moscow Times.

"Nemáme žiadne obavy, s našimi priateľmi z Mongolska vedieme skvelý dialóg," uviedol Peskov a dodal, že Moskva a Ulánbátar prerokovali "všetky aspekty týkajúce sa návštevy."

ICC vydal v marci 2023 zatykač na Putina, ako aj na ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa ICC existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že obaja sú zodpovední za nezákonné deportácie obyvateľstva vrátane detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, čo sa považuje za vojnový zločin.

image

Putin chce uvrhnúť Ukrajinu do tmy a zimy, vycvičíme desaťtisíce vojakov Kyjeva, znie z Bruselu

Putin Mongolsko navštívi budúci štvrtok na pozvanie mongolského prezidenta Uchnaagijna Chürelsüchua. Ich stretnutie sa uskutoční pri príležitosti 85. výročia víťazstva sovietsko-mongolských síl proti Japonsku v bitke na rieke Chalchyn v roku 1939.

Mongolsko, ktoré je dlhodobým spojencom Ruska, zastáva neutrálny postoj k ruskej invázii na Ukrajinu. Zatknutie Putina je preto nepravdepodobné, usudzuje Moscow Times.

Zatknúť Putina v roku 2023 odmietla aj Juhoafrická republika, v ktorej sa Putin plánoval zúčastniť na summite štátov BRICS. Od návštevy krajiny však upustil a na schôdzke ho zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Zatknutie ruského prezidenta v augusta vylúčilo aj Mexiko, kam Putina pozvali na inauguráciu novej prezidentky Claudie Sheinbaumovej. O jeho zatknutie už skôr otvorene požiadala Ukrajina.

01 - Modified: 2024-08-29 18:24:00 - Feat.: 1 - Title: Ruské súdy vzali do väzby exnámestníka ministra obrany. Je podozrivý zo sprenevery 02 - Modified: 2024-08-28 15:55:58 - Feat.: 1 - Title: Strach spojencov z eskalácie je pre Ukrajinu veľký problém, povedal Kuleba. Lavrov sa vyhráža treťou svetovou 03 - Modified: 2024-08-28 15:48:16 - Feat.: 1 - Title: Putin sa musí so stratou časti územia vyrovnať. Kyjev ho podľa CIA neanektuje, ale bude ho spravovať 04 - Modified: 2024-08-28 08:55:39 - Feat.: 1 - Title: Rusko nedokáže kontrolovať hranice. Musí prehrať, hovorí americký generál 05 - Modified: 2024-08-27 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Kursk väčšinu Rusov netrápi, počas vojny sa majú lepšie. Môže však prísť strach z mobilizácie, tvrdí sociológ
01 - Modified: 2025-12-04 17:34:28 - Feat.: - Title: Treba sa zapojiť do rokovaní USA o Ukrajine, nie ich blokovať. Trumpova misia je zložitá, tvrdí Putin 02 - Modified: 2025-12-04 14:32:25 - Feat.: - Title: Za smrť nevinnej Britky v prípade špióna Skripaľa nesie zodpovednosť Putin, uvádza záverečná správa 03 - Modified: 2025-12-04 09:51:30 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Witkoff sa v Moskve napchával kaviárom. Ako dezert dostal od Putina tvrdé „ňet“ 04 - Modified: 2025-12-04 08:32:13 - Feat.: - Title: Putin bude 19. decembra odpovedať na otázky občanov a novinárov, oznámil Kremeľ 05 - Modified: 2025-12-04 08:58:09 - Feat.: - Title: Putin nesúhlasí s niektorými bodmi amerického plánu pre Ukrajinu. Chce celý Donbas
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 06:09