Poslanci Európskeho parlamentu dnes v nezáväznom uznesení uznali ako venezuelského prezidenta kandidáta venezuelskej opozície Edmunda Gonzáleza Urrutiu, ktorý ušiel pred hroziacim zatknutím do Španielska.
Zároveň "rázne odsúdili volebný podvod" osnovaný režimom autoritárskeho prezidenta Nicolása Madura a vyzvali na prijatie sankcií voči zodpovedným ľuďom. Volajú tiež po prepustení zadržiavaných osôb, medzi ktorými sú cudzinci vrátane českého občana.
Rezolúcia, ktorú podporilo 309 zákonodarcov a 201 bolo proti, reaguje na povolebný vývoj v ekonomicky zbedačenej juhoamerickej krajine.
Madurovi poplatné úrady odmietli zverejniť volebné výsledky a vyhlásili doterajšieho vládcu za víťaza júlových volieb. Opozícia zverejnila záznamy zo štyroch pätín volebných miestností, podľa ktorých získal dve tretiny hlasov González, čo naznačovali aj predvolebné prieskumy.
Európsky parlament dnes "rázne odsúdil volebný podvod zinscenovaný Národnou volebnou radou kontrolovanou režimom". Krajiny EÚ by mali voči členom venezuelskej volebnej rady prijať sankcie, vyzvali europoslanci.
Za prezidenta Venezuely označili Gonzáleza a za líderku demokratických síl predstaviteľku opozície Maríu Corinu Machadovú.
Európski zákonodarcovia sa však najmä pre nesúhlas ľavice nezhodli na priamej výzve členským krajinám EÚ, aby oficiálne uznali Gonzáleza ako hlavu štátu. Kým napríklad Spojené štáty či Argentína už tak urobili, EÚ ako celok oficiálne neuznala Madura ani Gonzáleza.
Europoslanci silno odsúdili "vraždy, násilnosti a zadržiavanie" stúpencov opozície. Venezuelský režim v uznesení vyzvali, aby prepustil zadržiavané osoby. Medzi nimi sú od minulého týždňa tiež traja Američania, dvaja Španieli a jeden Čech, ktorých úrady vinia z pokusu o zvrhnutie Madurovej vlády. Podľa českého ministerstva zahraničia chýba obvineniu akýkoľvek reálny základ.