Andrej Babiš. FOTO: Mafra/Petr Topič
StoryEditor

V českých krajských voľbách vedie po sčítaní vyše 96 percent hlasov hnutie ANO

21.09.2024, 18:00
Autor:
TASRTASR

Krajské voľby sa konali v piatok a v sobotu v 13 českých krajoch s výnimkou Prahy. Hnutie ANO pritom podľa čiastočných výsledkov získalo zatiaľ takmer 800-tisíc hlasov.

Hnutia ANO, ktoré je v českej Poslaneckej snemovni v opozícii, vedie po sčítaní vyše 96 percent hlasov v krajských voľbách v Českej republike. Informácie zverejnil Český štatistický úrad.

Krajské voľby sa konali v piatok a v sobotu v 13 českých krajoch s výnimkou Prahy. Hnutie ANO pritom podľa čiastočných výsledkov získalo zatiaľ takmer 800-tisíc hlasov. Druhá je Občianska demokratická strana (ODS), ktorej predsedom je český premiér Petr Fiala. ODS pritom získala zatiaľ vyše 126-tisíc hlasov.

ANO vedie v desiatich českých krajoch. Situácia je iná len v Juhočeskom kraji, kde je na prvom mieste ODS, v Juhomoravskom kraji, kde vedie koalícia SPOLU a v Libereckom kraji, kde vedie s tesným náskokom regionálna strana Starostové pro Liberecký kraj.

Volebná účasť zatiaľ dosahuje 32,8 percenta a je tak nižšia ako v prechádzajúcich voľbách pred štyrmi rokmi, keď k urnám prišlo asi 38 percent voličov.

Hnutie ANO bývalého české premiéra Andreja Babiša zaznamenalo volebný úspech aj v predchádzajúcich voľbách, keď zvíťazilo v desiatich z 13 krajov. Hnutiu sa však napriek tomu neušlo veľa hajtmanských kresiel, keďže ostatné strany sa dohodli na koalíciách a chopili sa vedenia krajov, konštatuje český spravodajský portál Novinky.cz

V senátnych voľbách je sčítaných už vyše 92 percent hlasov, pričom viacerí kandidáti majú podľa Noviniek šancu postúpiť už z prvého kola volieb.

Voľby do krajských zastupiteľstiev a tretiny Senátu sa konali v Česku v piatok a v sobotu. V krajských voľbách sa hlasovalo všade okrem Prahy a o priazeň voličov sa v nich uchádzalo približne 8000 kandidátov. Senátne voľby sa konali v 27 z celkových 81 obvodov naprieč republikou a kandidovalo v nich 169 ľudí.

01 - Modified: 2024-09-19 11:08:47 - Feat.: 1 - Title: Iba dva členské štáty EÚ predložia eurokomisii plány na zníženie dlhu v pôvodnom termíne 02 - Modified: 2024-09-19 08:52:36 - Feat.: 0 - Title: Obchod so Slovenskom má priestor na výrazný rast. Potenciál vidíme v turizme, tvrdí pre HN veľvyslankyňa Indie 03 - Modified: 2024-09-17 14:38:18 - Feat.: 0 - Title: Američania sú veľkí lokálpatrioti. Myslia si, že sú epicentrom všetkého diania, a tak sa i správajú (ROZHOVOR)
01 - Modified: 2025-12-28 08:33:21 - Feat.: - Title: V Mjanmarsku sa konajú prvé voľby od vojenského prevratu, kritici vrátane OSN ich označujú za podvod a ilúziu 02 - Modified: 2025-12-26 17:58:00 - Feat.: - Title: Zeman poprial nastupujúcej Babišovej vláde, aby sa vyvarovala amaterizmu 03 - Modified: 2025-12-25 09:10:00 - Feat.: - Title: Zabudnutý génius K. J. Erben. Kráľ mýtov, rozprávok a hrôzy riešil po celý život existenčné problémy 04 - Modified: 2025-12-24 23:15:12 - Feat.: - Title: Nezrovnalosti vo voľbách mohli zmeniť víťaza. V Bosne zrušili výsledky v stovke okrskov, Dodik to kritizuje 05 - Modified: 2025-12-24 22:43:20 - Feat.: - Title: V Hondurase vyhral Trumpov favorit. Prezidentka hovorí o prevrate a zastrašovaní voličov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. december 2025 08:05