Irán je zrejme pripravený obnoviť rokovania o svojom jadrovom programe, ale zatiaľ odmieta umožniť návrat inšpektorov OSN, ktorým bola odobratá akreditácia, do svojich atómových zariadení. V dnešnom rozhovore s agentúrou AFP to uviedol riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi.
Iránci "prejavujú známky ochoty znovu spolupracovať nielen s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu, ale aj... s našimi bývalými partnermi z jadrovej dohody z roku 2015", povedal Grossi.
Inšpekciu odmietli
Zároveň však uviedol, že Teherán nie je ochotný prehodnotiť svoje rozhodnutie odoprieť inšpektorom OSN vstup do jadrových zariadení. Grossi má v októbri navštíviť Teherán, ale Irán mu podľa jeho slov definitívne oznámil, že v otázke inšpektorov nezmení názor.
Západné krajiny dlhodobo Irán podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň, čo Teherán odmieta. Zároveň však podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu nespolupracuje, ako by mal, a nie je tak jasné, či zverejňuje všetky informácie o svojom jadrovom programe.
V roku 2015 Irán podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, známu pod skratkou JCPOA, v ktorej okrem iného súhlasil s kontrolami Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo svojich jadrových zariadeniach. Dohodu okrem Iránu podpísali Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Rusko, Čína a Nemecko. Dohovor mal spomaliť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
Dohoda s USA
Po odstúpení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 a opätovnom uvalení sankcií na Irán prestal Teherán dohodu dodržiavať.
Začal obohacovať urán na stupeň čistoty takmer použiteľný na výrobu jadrovej zbrane a obmedzil inšpekcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
Vlani v septembri potom Irán zakázal pracovať v krajine radu popredných expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na obohacovaní uránu, čo Grossi vtedy označil za bezprecedentné a tiež za veľmi vážnu ranu schopnosti agentúry riadne vykonávať svoju prácu.
Od tohtoročného nástupu reformného iránskeho prezidenta Masúda Pezeškjána vyjadril Teherán želanie začať rokovania o obnovení jadrovej dohody z roku 2015. Európske krajiny sú však pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, pokiaľ ide o návrat k rokovaciemu stolu, opatrné, podotkla AFP.