Bývalý americký prezident Donald Trump pri prírodných katastrofách úmyselne zadržiaval pomoc pre štáty, ktoré považoval za voči sebe nepriateľské. S odvolaním sa na členov jeho niekdajšej administratívy o tom informuje britský denník The Guardian. Spomínaní činitelia súdia, že ak by sa tento republikánsky politik opäť stal hlavou štátu, nebude váhať v takomto jednaní pokračovať.
Trump v posledných dňoch kritizoval vládu súčasného demokratického prezidenta Joea Bidena za údajne ťažkopádnu reakciu na hurikány Helene a Milton. Tvrdil tiež, že vzhľadom na to, že prírodné katastrofy zasiahli oblasti s veľkým počtom republikánskych voličov, ide o schválnosť.
Ale bývalí predstavitelia Trumpovej administratívy tvrdia, že keď bol Trump v prezidentskom úrade, pôvodne v roku 2018 odmietal vyplatiť peniaze z federálnych zdrojov tradične demokratickej Kalifornii zasiahnutej lesnými požiarmi. Podobne to podľa nich bolo v prípade požiarov v štáte Washington v roku 2020 a hurikánu Maria v Portoriku v roku 2017. Trump bol presvedčený, že ide o štáty, v ktorých nemá dostatočnú podporu.
"Kvôli čisto straníckej politike Trump nechcel Kalifornii alebo Portoriku poskytnúť pomoc, pretože za neho nehlasovali," povedal Kevin Carroll, ktorý pracoval pre niekdajšieho ministra vnútornej bezpečnosti Johna Kellyho. Podľa Carrolla musel Kelly na Trumpa silne tlačiť, aby prostredníctvom Federálnej agentúry pre krízové situácie peniaze pre zničené oblasti Kalifornie uvoľnil. "Predstava zadržiavania pomoci je popretím toho, čo by ste od lídra chceli," povedal Carroll.
Olivia Troyeová, poradkyňa pre vnútornú bezpečnosť v Bielom dome za Trumpovho pôsobenia, uviedla, že v prípade Kalifornie prezidenta "obmäkčili" dáta, ktoré ukazovali, že v silne postihnutom okrese Orange je veľký počet republikánskych voličov. Exprezident sa podľa Troyeovej na všetko pozerá politickým pohľadom, a keď "mu to nijako neprospeje, potom ho to nezaujíma". V prípade vyhlasovania stavu katastrof, čo vedie k uvoľneniu federálnej pomoci, musel vraj niekedy u Trumpa intervenovať viceprezident Mike Pence.
Trump mesiace odmietal poskytnúť pomoc z federálnych zdrojov štátu Washington kvôli zlým vzťahom s jeho demokratickým guvernérom Jayom Insleom, píše The Guardian. List Trumpovi poslala republikánska členka Kongresu Cathy McMorrisová Rodgersová, v ktorej okrsku požiare napáchali mimoriadne škody. Podporila v ňom síce prezidenta v sporoch s guvernérom, zároveň ho naliehavo prosila o pomoc pre obyvateľov regiónu. Tú však poskytla až Bidenova administratíva.
Carroll a Troye sa domnievajú, že ak Trump v novembrových prezidentských voľbách zvíťazí, bude mať ešte menej zábran v zadržiavaní pomoci. "Nebude tam Mike Pence so svojou morálnou zásadovosťou, bude tam J. D. Vance, ktorý urobí čokoľvek, čo Trump chce," tvrdí o súčasnom kandidátovi Republikánskej strany na viceprezidenta Troyeová, ktorá je síce republikánka, pred terajšími voľbami ale podporila demokratku Kamalu Harrisovú.
The Guardian píše, že hovorkyňa Trumpovej kampane Karoline Leavittová na otázky ohľadom obvinenia Carrolla a Troyeovej neodpovedala. Pripomenula Trumpovo úsilie o zlepšenie zvládania lesných požiarov a zopakovala nepravdivú informáciu, že agentúre FEMA chýbajú peniaze na pomoc oblastiam zasiahnutým katastrofám, pretože boli vyčlenené pre migrantov.