Západ využíva Ukrajinu na vytvorenie kritického ohrozenia bezpečnosti Ruska a ignoruje ruské životné záujmy, vyhlásil dnes na samite skupiny BRICS v ruskej Kazani prezident Vladimir Putin.
Západ sa snaží na ukrajinskom bojisku uštedriť Rusku strategickú porážku, ale tieto kalkulácie sú iluzórne, vyhlásil ďalej Putin, na ktorého rozkaz ruské vojská predvlani vo februári vpadli do susednej krajiny a rozpútali tak najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.
"Ukrajinu využívajú na vytvorenie kritických hrozieb pre bezpečnosť Ruska. Ignorujú pri tom naše životné záujmy, spravodlivé obavy ohľadom porušovania práv rusky hovoriacich ľudí a teraz už vôbec neskrývajú cieľ uštedriť našej krajine strategickú porážku," vyhlásil na adresu západných štátov Putin podľa agentúry Interfax.
"Iluzórne" kalkulácie
Ruský prezident označil západné kalkulácie za "iluzórne", vyplývajúce podľa neho z neznalosti dejín Ruska a ignorovania jednoty, sily zomknutosti ruského ľudu.
Vo vojne nezvíťazí ten, kto pácha zločiny, ničí a deportuje deti," zareagoval podľa agentúry Interfax-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v narážke na zatykač, ktorý vydal Medzinárodný trestný súd na Putina kvôli odvliekaniu detí z okupovaných území do Ruska.
Kým na "putinskom samite" sa reční o neprípustnosti eskalácie, k frontu medzitým môžu presúvať severokórejských vojakov, upozornil Zelenskyj. Vo vojne však podľa neho nakoniec zvíťazí ten, kto dokáže zomknúť krajiny sveta na základe ľudských hodnôt a Charty OSN.
Záujem o BRICS
Putin najskôr odôvodňoval ruskú inváziu snahou "demilitarizovať" a "denacifikovať" susednú krajinu, na čele ktorej stojí prezident židovského pôvodu a v ktorej politike - podľa volebných výsledkov - zohráva krajnú pravicu len okrajovú úlohu.
Neskôr, ako sa vojna predlžovala, začal obviňovať zo zatiahnutia Ruska do vojny Západ, ktorý poskytol brániacu sa krajinu vojenskú a ďalšiu pomoc.
Skupina rozvíjajúca sa ekonomík BRICS býva považovaná za konkurenta skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7. Združuje Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu, Juhoafrickú republiku a od tohto roku ďalšie krajiny, vrátane Iránu či Spojených arabských emirátov.
Putin predtým hovoril o záujme viac ako troch desiatok štátov pripojiť sa k zoskupeniu. Šéf iránskej diplomacie Abbás Arakčí podľa TASS medzitým uviedol, že lídri štátov BRICS sa v Kazani rozhodli v reakcii na žiadosť 30-35 krajín zatiaľ neprijímať nových členov, ale niektorým ďalším štátom umožniť pripojiť sa ku skupine v postavení partnerov.
Iránsky diplomat zdôraznil, že na prijatie do skupiny je potrebný konsenzus všetkých členov.