Ak by mal byť konflikt zmrazený v súčasnom duchu, Rusko by tak obsadilo takmer 20 percent ukrajinského zvrchovaného územia. Ústredným cieľom Ukrajiny v tejto vojne bolo dobyť späť celé svoje územie okupované Ruskom a vrátiť sa k hraniciam z roku 1991, teda vrátane Krymu. Aj keď to nie je nemožné, vyzerá to v tejto chvíli veľmi ťažko uskutočniteľné vzhľadom na ruské výhody v oblasti síl a veľmi rozsiahle obranné opevnenia, ktoré Rusi budujú od konca roku 2022.
Navyše Rusi majú v súčasnej dobe na Ukrajine strategickú a operačnú výhodu. Urýchlili dobytie ukrajinského územia počas svojej takmer ročnej východnej ofenzívy. A to napriek masívnym a rastúcim obetiam. Rusi budú mať pocit, že budú vyjednávať z pozície sily, pokiaľ dôjde k mierovým rokovaniam, a budú zdržanliví v pristupovaní na akékoľvek ústupky.
Kyjev môže dúfať, že zachovanie niektorých častí Kurska mu dá určitú vyjednávaciu silu. Ukrajinská kurská ofenzíva, ktorej cieľom je zmeniť trajektóriu vojny, ohroziť ruské územie a vynútiť si vojenskú a politickú reakciu Putina, však tieto ciele nedosiahla. A pripravovaná protiofenzíva 50-tisícovej rusko-severokórejskej sily znamená, že Ukrajine v čase začatia rokovaní nemusí zostať nič.
A napokon: zmrazenie konfliktu znamená, že mnoho Ukrajincov zostane v okupovanom Rusku. Existuje viac ako dostatok dôkazov o systematickom rabovaní, znásilňovaní, vraždách, mučení, svojvoľnom strieľaní vojnových zajatcov a únosoch detí na Rusmi okupovanom území.
Nárazníková zóna
Najnovší únik informácií zahŕňa vytvorenie 800 až 1200 kilometrov dlhej nárazníkovej zóny. V podstate bude podobná demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje Severnú a Južnú Kóreu. Rozdiel je v tom, že kórejská DMZ je dlhá 250 kilometrov; ukrajinská by bola takmer päťnásobkom jej dĺžky.
Zostáva vám 76% na dočítanie.