Gruzínska polícia v noci na dnes zadržala 48 ľudí pri rozháňaní demonštrácie v metropole Tbilisi. S odvolaním sa na vyjadrenie ministerstva vnútra to dnes napísal portál Echo Kavkaza.
Polícia zadržanie desiatok ľudí zdôvodnila agresívnymi prejavmi časti demonštrantov, neuposlúchnutím jej požiadaviek a drobným výtržníctvom.
Gruzínsky ombudsman naopak uviedol, že v čase rozohnania demonštrácie mal protest pokojný charakter a "neexistovali žiadne právne dôvody na zásah do slobody zhromažďovania".
V uliciach Tbilisi sa pravidelne stretávajú tisíce ľudí na protest proti oznámeniu vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť na najbližšie štyri roky prístupové rokovania s Úniou.
Polícia voči nim opakovane zasahuje, a to aj za použitia násilia. Napríklad v stredu gruzínske médiá informovali, že polícia do bezvedomia zbila lídra jedného zo štyroch hlavných opozičných zoskupení Niku Gvaramiu.
Spojené štáty aj Únia postup gruzínskej polície odsúdili. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken hovoril o "brutálnom a neopodstatnenom násilí proti gruzínskym občanom" zo strany Gruzínskeho sna.
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii.
Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili. Únia pre kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, presadený Gruzínskym snom napriek protestom, pozastavila prístupové rokovania s kaukazskou krajinou.
Po októbrových parlamentných voľbách, ktoré vyhral Gruzínsky sen, potom dvadsaťsedmička a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie nezrovnalostí. Európsky parlament minulý štvrtok prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že parlamentné voľby neboli slobodné a čestné.