Členovia skupiny sýrskej civilnej obrany, známej ako Biele prilby, pátrajú po väzňoch vo väznici Sednaja. FOTO: Reuters
StoryEditor

Asadov podzemný bitúnok. V celách sú stále ľudia, oslobodení opisujú hrôzy a tajné popravy

09.12.2024, 15:25
Autor:
dttdtt
  • Asadov režim vo väznici Sajdnájá ​držal tisíce stúpencov opozície.
  • Podľa portálu Middle East Eye ju kvôli mučeniu a popravám prezývali „sýrsky bitúnok“.
  • Podľa aktivistov sú na mieste cely na troch poschodiach v podzemí.

V podzemných celách neslávne preslávenej sýrskej väznice Sajdnájá sa stále môžu nachádzať ľudia. Uviedla to sýrska mimovládna organizácia civilnej obrany Biele prilby, ktorá do rozsiahleho komplexu poslala krízové tímy. Sajdnájá je jedným z väzení, ktoré cez víkend ovládli a oslobodili islamistickí povstalci, ktorí zvrhli režim dlhoročného autoritárskeho prezidenta Bašára Asada.

Asadovo podzemné peklo. V celách sú stále ľudia. FOTO: X/@jewishwarrior13

„Do väznice sme vyslali päť špecializovaných krízových tímov, ktorým pomáha sprievodca, ktorý vie, ako to v rozsiahlom väzenskom komplexe vyzerá,“ popísala organizácia Biele prilby stanici BBC. Väznica sa nachádza asi 30 kilometrov severne od Damasku.

Väzni sa dusia

Miestne úrady informovali, že na vyslobodení väzňov sa stále pracuje a že vo väznici panujú podmienky, v ktorých sa ľudia kvôli zlému prívodu vzduchu takmer dusia. Na sociálnych sieťach naliehajú na bývalých vojakov a pracovníkov väzenskej služby za Asadovho režimu, aby povstalcom poskytli kódy k elektronickým dverám v podzemí.

Islamistické povstalecké hnutie Haját Tahrír aš-Šám v sobotu uviedlo, že z väznice oslobodilo 3 500 väzňov.

Boli medzi nimi aj ženy a deti. Niektorí z prepustených boli zmätení a nechápali, čo sa deje. „Čo máme robiť? Kam máme teraz ísť?“ sú počuť väzenkyne na videách z oslobodzovania. „Asad padol. Nebojte sa,“ odpovedajú muži, ktorí sa snažia ženy upokojiť.

image

Boj o moc v Sýrii skončí obrovským chaosom, varuje analytik Kraus. Dokážu islamisti riadiť štát?

Ľudia sa zbiehali k areálu, aby zistili, či sú ich blízki medzi prepustenými. „Donútili môjho bratranca, ktorého som toľko miloval, aby ma mučil, a mňa nútili, aby som mučil jeho. Inak by nás oboch popravili,“ popísal v nedeľu Omar al-Shogre, ktorý vo väznici strávil tri roky.

Asadov režim vo väznici držal tisíce stúpencov opozície a podľa portálu Middle East Eye ju kvôli mučeniu a popravám prezývali „sýrsky bitúnok“. Podľa aktivistov sú na mieste cely na troch poschodiach v podzemí.

Mučenie, sexuálne násilie a hromadné popravy

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v roku 2017 dospela k záveru, že násilnosti, ktorých sa tam väznitelia na zadržiavaných dopúšťajú, zodpovedajú zločinom proti ľudskosti a že dozorcovia tam popravovali ľudí na rozkaz z najvyšších miest Asadovho režimu.

Sieť väzníc, v ktorých mizli tí, ktorí dali najavo nejakú formu odporu, patrí podľa BBC medzi najtemnejšie súčasti dedičstva Asadovho represívneho režimu. V Sajdnáji tisíce ľudí čakalo mučenie, sexuálne násilie a hromadné popravy. Príbuzní mnohých väzňov často celé roky nevedeli, či sú ich blízki nažive, alebo už po smrti.

image

Rusko rozdýchava sýrsku porážku. Snaží sa zachrániť svoje základne, islamistov si chce získať

„Scény, ktoré som videl, do svojej smrti nevymažem z pamäti. Stále mám pred očami obraz staršieho muža pokrytého krvou, ktorý neskôr zomrel,“ povedal stanici Al-Džazíra štyridsaťdeväťročný Safi al-Jassin, ktorý strávil v Sajdnáji niekoľko rokov, kým bol prevezený do iného zariadenia. Povstalci ho vyslobodili na konci novembra z väznice v Aleppe.

Neľudské podmienky

Podľa odhadu Združenia zadržiavaných a nezvestných vo väznici Sajdnájá v rokoch 2011 až 2018 zomrelo v dôsledku popráv, chýbajúcej lekárskej starostlivosti alebo hladu viac ako 30-tisíc ľudí.

Na základe výpovedí niekoľkých prepustených väzňov združenie odhaduje, že v rokoch 2018 až 2021 bolo popravených ďalších 500 ľudí.

image

Asadov let náhle zmizol z radaru. Havária alebo zostrelenie, znie špekulácia

Povstalci oslobodili z väzníc naprieč zemou desaťtisíce ľudí. Jedným z nich je šesťdesiattriročný spisovateľ Bašár Barhúm, ktorý mal byť v nedeľu popravený. „Roky som nevidel slnko. Namiesto toho, aby som bol zajtra mŕtvy, som dostal nový impulz k životu,“ popísal v sobotu agentúre AP, zatiaľ čo sa prechádzal po Damasku.

Nielen Sajdnájá, ale aj ďalšie sýrske väznice sú známe drsnými podmienkami. Mučenie je systematické. Vo viac ako dvoch desiatkach zariadení prevádzkovaných sýrskou rozviedkou ľudskoprávni aktivisti zaznamenali tajné popravovanie.

01 - Modified: 2024-12-09 14:15:06 - Feat.: 1 - Title: Nemecko a Rakúsko prestane rozhodovať o azyle pre Sýrčanov 02 - Modified: 2024-12-09 13:50:38 - Feat.: 1 - Title: Európska únia nie je v kontakte s lídrami povstania v Sýrii, vývoj preberá s partnermi 03 - Modified: 2024-12-09 13:36:57 - Feat.: 1 - Title: Rusko rozdýchava sýrsku porážku. Snaží sa zachrániť svoje základne, islamistov si chce získať 04 - Modified: 2024-12-09 12:17:03 - Feat.: 1 - Title: OSN vyzvala na ochranu menšín a na vyšetrovanie zločinov v Sýrii
01 - Modified: 2024-12-09 13:50:38 - Feat.: - Title: Európska únia nie je v kontakte s lídrami povstania v Sýrii, vývoj preberá s partnermi 02 - Modified: 2024-12-09 13:36:57 - Feat.: - Title: Rusko rozdýchava sýrsku porážku. Snaží sa zachrániť svoje základne, islamistov si chce získať 03 - Modified: 2024-12-09 14:15:06 - Feat.: - Title: Nemecko a Rakúsko prestane rozhodovať o azyle pre Sýrčanov 04 - Modified: 2024-12-09 12:17:03 - Feat.: - Title: OSN vyzvala na ochranu menšín a na vyšetrovanie zločinov v Sýrii 05 - Modified: 2024-12-09 11:46:20 - Feat.: - Title: Británia môže prehodnotiť zákaz džihádistickej skupiny HTS, tvrdí minister
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2024 15:25