Experti OSN, ktorí roky zhromažďujú dôkazy o zverstvách počas občianskej vojny v Sýrii, teraz po páde režimu prezidenta Bašára Asada dúfajú v možnosť vyšetrovať priamo v tejto blízkovýchodnej krajine. V rozhovore s agentúrou AFP to vyhlásil Robert Petit, ktorý tím OSN vedie.
Medzinárodný, nestranný a nezávislý mechanizmus pre vyšetrovanie vážnych zločinov v Sýrii, ako sa inštitúcia oficiálne nazýva, zhromažďuje, eviduje a analyzuje dôkazy. Tie potom poskytuje prokuratúrám, lebo sám nemá právomoc zločiny stíhať. Dôkazy v posledných rokoch využili viaceré štáty, okrem iného aj Slovensko, ako uviedla AFP.
"Je očividné, že existuje veľa dôkazov," povedal Petit s odvolaním sa na zverejnené videá zo Sýrie, na ktorých rebeli prepúšťajú väzňov z vládnych disciplín a na ktorých sú dokumenty režimu. Petit poznamenal, že na záberoch sú miestnosti s tonami dokumentov, takže v Sýrii bude značné množstvo dôkazov. "Je to miesto činu," povedal s tým, že získanie prístupu by pre vyšetrovateľov bolo zásadné.
Petit uviedol, že vyšetrovatelia OSN už teraz disponujú obrovským množstvom dôkazných materiálov, ktoré v digitálnej podobe zaberajú 283 terabajtov. Záznamy sa týkajú okrem iného bombardovania nemocníc, používania chemických zbraní, mučenia vo vládnych väzniciach, otroctva, sexuálneho násilia alebo genocídy.
Asadov režim sa cez víkend po 24 rokoch vládnutia a 13 rokoch občianskej vojny zrútil. Diktátora, ktorý ešte pred dvoma týždňami mal moc zdanlivo pevne v rukách, zmietla nová povstalecká ofenzíva za iba 11 dní. Povstalci vedení islamistami obsadili v noci na nedeľu takmer bez odporu Damask, Asad ušiel do Ruska.