Do chaotického vývoja v Sýrii, kde len pred pár dňami padol režim diktátora Bašára Asada, sa stále viac zapája susedný Izrael. Vpád jeho vojsk do tejto krajiny podľa sýrskych a regionálnych bezpečnostných zdrojov takmer dosiahol juhozápadný okraj Damasku, informuje web britského denníka The Telegraph.
Zdroj uviedol, že izraelskí vojaci sa nachádzajú v Katane, meste asi 21 kilometrov od centra sýrskej metropoly a takmer 10 kilometrov za demilitarizovanou zónou oddeľujúcou Izraelom okupované Golanské výšiny od Sýrie.
Hovorca izraelskej armády však tieto informácie poprel. "Správy, ktoré kolujú v niektorých médiách a tvrdia, že Izraelské obranné sily postupujú alebo sa blížia k Damasku, sú úplne nesprávne. Izraelské obranné sily sú prítomné v nárazníkovej zóne a na obranných bodoch blízko hraníc, aby chránili izraelskú hranicu," napísal na sociálnej sieti X.
Vzdušné údery
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil v nedeľu armáde, aby po zvrhnutí Asadovho režimu džihádistickými povstalcami obsadila nárazníkovú zónu, ktorú monitoruje OSN. Táto zónu v Golanských výšinách vznikla na základe zmienenej dohody Izraela so Sýriou z roku 1974.
Izrael ovláda dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967, keď toto územie obsadil. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, ktorý rozšíril izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto ich tak anektoval.
Že Izrael je v posledných dňoch v Sýrii vojnesky aktívny viac ako to býva zvykom, dokazuje aj fakt, že jeho sily tam vykonali od víkendového pádu režimu 250 vzdušných úderov a zničili dôležité vojenské ciele. Podľa agentúry AFP o tom dnes informovala Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR). Izrael tvrdí, že prispel k Asadovmu koncu.
Zasiahli aj lode
Vojsko židovského štátu podľa SOHR od víkendu bombardovalo letiská, radary, zbraňové a muničné sklady či armádne výskumné centrá slúžiace doteraz Asadovej armáde. Podarilo sa mu zasiahnuť niektoré sýrske vojenské lode a jednotku protivzdušnej obrany na severozápade krajiny.
Podľa zdrojov AFP sa dnes ráno ozývali výbuchy z útokov na metropolu Damask. Izrael najnovšie vojenské akcie zatiaľ nepotvrdil.
Izraelský premiér Netanjahu označil pád Asadovho režimu, podporovaného izraelskými nepriateľmi Iránom a radikálnym hnutím Hizballáh, za historickú udalosť a priamy dôsledok úderov, ktoré Iránu a Hizballáhu uštedril Izrael.
Jeho predstavitelia tvrdia, že cieľom úderov aj obsadenia nárazníkového pásma je zabezpečiť bezpečnosť židovského štátu v chaotickej situácii po odchode Asada.
Zastavte útoky, vyzýva OSN
Osobitný splnomocnenec OSN pre Sýriu Geir Pedersen dnes vyzval Izrael, aby zastavil svoje vojenské presuny v sýrskom pohraničí a prestal bombardovať ciele na území Sýrie.
Dva dni po páde režimu sýrskeho diktátora Bašára Asada tiež uviedol, že prechodné mocenské usporiadanie musí zahŕňať čo najviac skupín vrátane víťaznej povstaleckej HTS, ktorú OSN v minulosti označila za teroristickú organizáciu. Informovali o tom tlačové agentúry.
"Je veľmi znepokojujúce, keď vidíme izraelské pohyby a údery na sýrskom území. To musí prestať. To je nesmierne dôležité, "povedal Pedersen na tlačovej konferencii v Ženeve.
Pedersen dnes novinárom tiež povedal, že transformácia krajiny po páde režimu musí byť nanajvýš inkluzívna a mala by zahŕňať aj víťaznú islamistickú skupinu Haját Tahrír aš-Šám, ktorej predchodkyňu, front An-Nusra, Bezpečnostná rada OSN zaradila na svoj sankčný zoznam teroristických organizácií.
"Od prijatia tejto rezolúcie uplynulo už deväť rokov. Skutočnosť je zatiaľ taká, že HTS a tiež ostatné ozbrojené skupiny vysielajú sýrskemu ľudu dobré signály o jednote, o ich začlenení, "povedal Pedersen.
Varoval tiež pred výzvami na začatie rýchlej repatriácie miliónov utečencov, ktorí zo Sýrie ušli za viac ako 13 rokov konfliktu. Zdôraznil, že situácia zostáva "premenlivá", keďže pokračuje okrem iného konflikt na severovýchode Sýrie, zatiaľ čo na juhozápade podľa neho do krajiny preniká izraelská armáda.