Slovenský prezident Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po prezidentskom summite krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo Visle. FOTO: TASR/Daniel Stehlík
StoryEditor

Témy bezpečnosti presahujú hranice krajín V4, upozorňuje Pellegrini

16.12.2024, 18:41
Autor:
TASRTASR

Lídri krajín V4 sa počas rokovaní dotkli aj konfliktu na Ukrajine. Slovenský prezident ocenil, že so svojimi partnermi majú pragmatický pohľad na situáciu.

Témy bezpečnosti sú témami, ktoré presahujú hranice našich krajín, ale sú aj témami, ktoré nás musia zaujímať bez ohľadu na to, aké politické tričko nosia vlády v jednotlivých krajinách. Po skončení plenárneho rokovania na prezidentskom samite krajín Vyšehradskej štvorky (V4) to v pondelok povedal slovenský prezident Peter Pellegrini..

Jednou zo zásadných tém rokovaní boli možnosti koordinácie v oblasti civilnej ochrany a krízového manažmentu v nadväznosti na nedávne rozsiahle záplavy, ktoré postihli všetky štyri krajiny.

"Musíme posilniť spoločne systém včasného varovania, musíme zlepšiť systém výmeny informácií z našich rôznych meraní a meteostaníc. Musíme organizovať spoločné cvičenia v rámci cezhraničných regiónov tak, aby sa naše záchranárske zložky vedeli lepšie koordinovať a spolupracovať," uviedol Pellegrini.

image

Asociácia na ochranu práv pacientov verí, že medzi odborármi a vládou dôjde k dohode

Podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu sa účastníci samitu zhodli na potrebe vytvorenia expertnej skupiny, v ktorej by každá krajina mala svojich zástupcov. Skupina by sa stretávala viackrát ročne v záujme zlepšenia varovného systému, skvalitnenia výmeny informácií a výmeny dát v oblasti civilnej ochrany.

Lídri krajín V4 sa počas rokovaní dotkli aj vojnového konfliktu na Ukrajine. Slovenský prezident ocenil, že so svojimi partnermi majú spoločne pragmatický pohľad na skutočnú situáciu. "Všetci cítime, že treba čo najskôr obidve strany dotlačiť k stretnutiu za rokovacím stolom a čo najskoršie zastavenie krviprelievania," poznamenal Pellegrini.

Hľadanie usporiadania povojnového konfliktu podľa neho určite nebude jednoduché. "Zdá sa, že po mieri dnes už nevolá len pár krajín v Európe, ale väčšina lídrov si uvedomuje, že mier je jediným riešením tohto vojnového konfliktu," uzavrel slovenský prezident.

01 - Modified: 2024-12-16 11:12:49 - Feat.: 1 - Title: Pellegrini podpísal navýšenie hodnostného platu vojakov aj zmeny vo vyplácaní príspevkov 02 - Modified: 2024-12-16 13:21:51 - Feat.: 1 - Title: V poľskej Visle sa začal samit prezidentov V4, premiérovo sa ho zúčastňuje aj Pellegrini 03 - Modified: 2024-12-16 09:43:32 - Feat.: 1 - Title: Progresívci sa obracajú na Ústavný súd kvôli novele zákona o ochrane prírody 04 - Modified: 2024-12-15 15:15:00 - Feat.: 1 - Title: Andrej Danko je líder koaličnej strany, ale správa sa ako politický komentátor 05 - Modified: 2024-12-15 13:12:10 - Feat.: 1 - Title: Pellegrini reaguje na Danka: Sú to jeho výmysly a fantázie
01 - Modified: 2025-12-05 08:35:21 - Feat.: - Title: U Pellegriniho míňajú desaťtisíce eur na sociálne siete. Palác tvrdí, že nezvláda nápor komentárov 02 - Modified: 2025-12-04 13:59:14 - Feat.: - Title: Pellegrini: Pápež by chcel v dohľadnej dobe navštíviť Slovensko, zaujímal sa aj o zmenu ustavy 03 - Modified: 2025-12-04 10:30:22 - Feat.: - Title: Pellegrini pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Slovenska 04 - Modified: 2025-12-04 09:24:55 - Feat.: - Title: Pápež Lev XIV. prijal na osobnej audiencii prezidenta Petra Pellegriniho 05 - Modified: 2025-12-03 14:43:17 - Feat.: - Title: Hlavným problémom európskeho priemyslu sú vysoké ceny energií, tvrdí prezident
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 12:47