Dohoda počíta s pokojom zbraní na 42 dní a predpokladá začiatok rokovaní o trvalom pokoji zbraní. V počiatočnej šesťtýždňovej fáze teroristické hnutie Hamas a jeho spojenci sľubujú prepustiť 33 rukojemníkov držaných v Pásme Gazy, píšu agentúry. Izraelská armáda sa má potom stiahnuť z väčšiny územia Pásma Gazy.
Prímerie v Gaze
Vojnu v Gaze doteraz prerušilo len týždňové prímerie na konci novembra roku 2023. Dnes dohodnutý pokoj zbraní by mal trvať 42 dní a začať v nedeľu 19. januára, potvrdil večer informácie tlače katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
Medzi prepustenými budú podľa Sáního ženy, deti, chorí, seniori a zranení. V zajatí Hamasu by mali zatiaľ zostať izraelskí vojaci, ktorí by sa mohli dostať na slobodu v ďalších fázach prímeria.
"Medzi prepustenými v prvej fáze budú aj Američania," oznámil podľa stanice CNN americký prezident Joe Biden. Sedem z unesených malo americké občianstvo, len tri z nich sú ale podľa spravodajských poznatkov stále nažive.
Podľa katarského premiéra Sáního sa izraelskí vojaci v prvej fáze stiahnu z obytných oblastí v Pásme Gazy a "zostanú na hraniciach". Dohoda počíta aj s výrazným zvýšením humanitárnej pomoci pre boj ťažko poničenú oblasť. Podľa agentúry AFP rokuje Egypt o obnovení prevádzky na hraničnom priechode Rafáh, ktorý je pre zásobovanie Pásma Gazy kľúčovým vstupným bodom.
Prepustenie rukojemníkov
Podľa viacerých zdrojov sa výmenou za oslobodenie rukojemníkov rokovalo o prepustení zhruba tisícky Palestínčanov z izraelských väzníc. Sánie ale dnes žiadne konkrétne číslo nespomenul.
Podľa katarského premiéra začnú počas pokoja zbraní rokovania o ďalších dvoch etapách prímeria, ktoré by mali následne viesť k trvalému zastaveniu bojov. Katar, Spojené štáty a Egypt, ktoré sprostredkovali rokovania o dohode, budú dodržiavanie prímeria sledovať.
Konflikt v Gaze sa začal po teroristickom útoku Hamasu a ďalších ozbrojencov na Izrael v októbri 2023, keď zomrelo na 1200 ľudí a 251 osôb bolo unesených do Gazy.
Podľa médií Hamas a jeho spojenci stále držia 94 rukojemníkov, zhruba tretina z nich je však podľa spravodajských poznatkov zrejme po smrti. V tomto úzkom pobrežnom pásme, ktoré bolo po tvrdej reakcii izraelských síl z veľkej časti zničené, od začiatku vojny zomrelo vyše 46-tisíc ľudí, uvádzajú miestne úrady.