Šéfka diplomacie Únie Kaja Kallasová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Únia reaguje na ukončenie financovania rádia Slobodná Európa z USA, nechce ho však "automaticky prevziať"

17.03.2025, 15:18
17.03.2025, 15:28
Autor:
ČTKČTKTASRTASR

Rádio Slobodná Európa "bolo majákom demokracie, veľmi cenným", uviedla šéfka diplomacie Únie Kaja Kallasová, ktorá je bývalou estónskou premiérkou.

Je smutné počuť, že Spojené štáty chcú ukončiť financovanie Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda, uviedla šéfka diplomacie Únie Kaja Kallasová. Únia sa teraz podľa nej musí zamerať na to, čo môže v tomto ohľade urobiť. Neznamená to ale, že financovanie "automaticky" prevezme Európa.

Rádio Slobodná Európa "bolo majákom demokracie, veľmi cenným", uviedla Kallasová, ktorá je bývalou estónskou premiérkou. "Je smutné počuť, že USA ukončujú svoje financovanie, teraz je otázkou, či tú medzeru môžeme vyplniť," dodala šéfka diplomacie Únie.

Maják demokracie

Spomenula pritom, že to zo strany Únie nemôže byť automatické, pretože existuje veľa organizácií, ktoré úniu žiadajú o to isté. "Musíme sa pozrieť na to, čo môžeme urobiť," doplnila ale s tým, že ministri zahraničia o tejto téme diskutovali aj počas dnešného rokovania v Bruseli.

image

USA končí financovanie stanice Rádio Slobodná Európa

Česko na stretnutí zastupoval minister Jan Lipavský, ktorý sa snažil získať pre pokračovanie rádia RFE/RL, ktoré sídli v Prahe, politickú podporu.

Niektoré krajiny bývalého sovietskeho bloku sa podľa Lipavského na pondelkovej Rade pre zahraničné veci v Bruseli jasne ozvali, že otázke budúcnosti Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda by sa EÚ mala venovať.

Financovanie rádia

"Neprekvapivo, z krajín bývalého sovietskeho bloku sa ozvali hlasy, že by sme sa tej otázke mali venovať, tak sa jej teraz môžeme venovať v nejakom širšom rámci a uvidíme, kam sa posunieme. Rozhodne to nie je tak, že by to bol nejaký konkrétny záver... Ale politická vôľa tam z niektorých členských krajín zaznela pomerne jasne," povedal po rokovaní Lipavský.

Či sa na financovaní stanice bude podieľať EÚ alebo aký bude ďalší postup, závisí podľa ministra od ďalších diskusií. "Rovnako uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia v Spojených štátoch. Teraz, keď cítim určitý záujem aj ďalších partnerov, myslím si, že je od nás zodpovedné, aby sme sa tej otázke reálne venovali," dodal.

V pondelok pred rokovaním uviedol, že rozpočet stanice je ročne približne 120 miliónov dolárov, čo je pre Európu podľa jeho slov "dosiahnuteľná čiastka". Pre samotné Česko, kde má rádio sídlo, je to však podľa neho za hranicou možností.

01 - Modified: 2025-03-17 06:50:13 - Feat.: 1 - Title: Šéfovia diplomacií EÚ budú rokovať o novej iniciatíve pre Ukrajinu 02 - Modified: 2025-03-14 16:42:30 - Feat.: 1 - Title: Šéfovia diplomacií G7 podporili Ukrajinu a vyzvali Rusko na prijatie prímeria 03 - Modified: 2025-03-14 10:35:36 - Feat.: 1 - Title: Má príliš blízko ku Kyjevu. Kremeľ odmieta rokovať s Trumpovým zvláštnym vyslancom, tvrdia zdroje
01 - Modified: 2025-07-19 07:07:51 - Feat.: - Title: USA zrušili víza brazílskemu sudcovi z procesu proti Bolsonarovi, ktorý je obžalovaný z plánovania prevratu 02 - Modified: 2025-07-19 06:33:32 - Feat.: - Title: Venezuela repatriovala sedem detí, ktoré zostali v USA po deportácii rodičov 03 - Modified: 2025-07-19 06:10:47 - Feat.: - Title: Venezuela vymenila desať Američanov za svojich občanov väznených v Salvádore po deportácii z USA 04 - Modified: 2025-07-19 05:49:21 - Feat.: - Title: Izrael žiada USA, aby presvedčili iné štáty, aby prijali Palestínčanov z Gazy. Väčšina budov je zničená 05 - Modified: 2025-07-19 05:13:58 - Feat.: - Title: Trump zažaloval WSJ kvôli článku o jeho väzbách na Epsteina, žiada desať miliárd dolárov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. júl 2025 10:45