Český premiér Petr Fiala. FOTO: Reuters
StoryEditor

Únia si musí stanoviť priority, musí byť silnejšia ekonomicky, povedal Fiala pred summitom

19.03.2025, 20:30
Autor:
TASRTASR

Pre Česko je podľa Fialu dôležité, aby sa pri zvažovaní toho, aké kroky Únie v tomto smere urobí, bral ohľad aj na automobilový priemysel.

Európa by si podľa českého premiéra Petra Fialu mala jasne stanoviť priority. Okrem obrany a bezpečnosti musí byť silnejšia aj ekonomicky a dokázať konkurovať ekonomikám v globálnom prostredí. Povedal to v stredu pred odletom na rokovanie Európskej rady, ktoré sa v Bruseli začína vo štvrtok, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"V meniacom sa medzinárodnom prostredí a tlaku, ktorému sme vystavení, musí Európa konať oveľa jasnejšie a rozhodnejšie. Starať sa o svoju obranu a bezpečnosť je jedna vec, ale s tým ide ruka v ruke aj to, aby sme boli silnejší ekonomicky a dokázali konkurovať ďalším ekonomikám v globálnom prostredí," povedal Fiala.

image

Únia reaguje na ukončenie financovania rádia Slobodná Európa z USA, nechce ho však "automaticky prevziať"

V oblasti obrany a bezpečnosti sa Únia podľa neho posúva dopredu. Ocenil výsledky mimoriadneho summitu o tejto téme, ktorý sa v Bruseli uskutočnil pred dvomi týždňami.

"Musíme však postaviť na nohy aj ekonomiku. Nereálne ekonomické ciele nesmú ohrozovať našu prosperitu a tým aj bezpečnosť. Je preto potrebné prehodnotiť aj Green Deal tak, aby tempo dekarbonizácie zodpovedalo výzvam, pred ktorými stojíme, a tiež realite," dodal. S tým podľa neho súvisia aj témy, ktoré sa týkajú konkurencieschopnosti.

Pre Česko je podľa Fialu dôležité, aby sa pri zvažovaní toho, aké kroky Únie v tomto smere urobí, bral ohľad aj na automobilový priemysel.

image

Čerpanie ropy ropovodom Družba smerom na Slovensko bolo podľa prepravcu obnovené

Podotkol, že tvorí takmer desať percent českého HDP. Pripomenul, že s ďalšími krajinami prišli nedávno s iniciatívou, aby sa pre automobilky odložili pokuty za nedostatočné predaje elektromobilov. Vyzdvihol, že sa im podarilo vyrokovať odloženie o tri roky.

V tlaku na Európsku komisiu chce skupina štátov podľa jeho slov pokračovať. Ďalším bodom je pre nich snaha o zmenu nariadenia o automobilových emisiách, teda aby eurokomisia prehodnotila zákaz spaľovacích motorov, ktorý má platiť od roku 2035. Český premiér by chcel, aby sa táto legislatíva revidovala už tento rok, a je podľa neho nádej, že štáty budú v tlaku úspešné. Zároveň by chcel, aby sa zmienky o automobilovom priemysle objavili aj v záveroch aktuálneho summitu.

01 - Modified: 2025-02-27 08:33:10 - Feat.: 1 - Title: Európski lídri budú riešiť bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, Costa pozval do Bruselu aj Zelenského 02 - Modified: 2025-02-23 23:12:18 - Feat.: 1 - Title: Voľby v Nemecku online: Vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU, Merz chce vládu zložiť do Veľkej noci 03 - Modified: 2025-02-19 20:52:44 - Feat.: 1 - Title: Je treba položiť na stôl peniaze a zbrane, potom bude Európa braná vážne, povedal český premiér Fiala
01 - Modified: 2026-01-01 11:10:03 - Feat.: - Title: Trumpova hra na policajta, obavy Taiwanu z čínskej agresie i maďarské voľby. Čo bude hýbať svetom v roku 2026? 02 - Modified: 2026-01-01 09:20:00 - Feat.: - Title: Európska únia sa nemá do obrany miešať, veliť má NATO, tvrdí Kaliňák 03 - Modified: 2025-12-31 19:47:55 - Feat.: - Title: Srbsko sa chváli najstabilnejšou ekonomikou v regióne. Premiér však hovorí o probléme, ktorý brzdí vstup do EÚ 04 - Modified: 2025-12-30 18:30:00 - Feat.: - Title: AI vlak, ktorý nám uteká 05 - Modified: 2025-12-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhoročný šéf Dusla pre HN: Nechcem byť ten, kto túto firmu zlikviduje. Na tom sa podieľať nebudem
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. január 2026 14:08